Kamu ihale sözleşmelerinde değer mühendisliğinin yeri
The importance of value engineering in in public tender contracts
  1. Tez No: 813303
  2. Yazar: BAHAR ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BOSTANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapım Yönetimi ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnşaat sektöründe alınan kararların ve uygulamaların sürdürülebilir kalkınmaya önemli etkileri vardır. İnşaat sektörü, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılasına (GSYİH) yaptığı büyük etkilerinden dolayı, ulusal sürdürülebilir kalkınmaya sosyal ve ekonomik desteği olan önemli bir sektördür. İnşaat sektöründe, finansmanı kamu tarafından sağlanan yapım projelerinin payı azımsanmayacak değerdedir. Proje çıktısı için maliyet verimliliği sunmak, proje performansını iyileştirmek, kaliteyi arttırmak, yeni teknoloji kullanmak, hammadde kullanımını azaltmak ve daha yüksek değer sonuçları üretmek amacıyla Değer Mühendisliği, birçok ülkede inşaat sektöründe kamu ve özel şirketler tarafından benimsenmiştir. Yapılacak çalışmada literatür taraması yapılarak, içerik analizi yöntemi ile ülkeler bazında değer mühendisliğinin kullanım alanları ve inşaat sektörüne sağladığı faydalar belirlenerek değerlendirilecektir. İçerik analizi, değer mühendisliğinin kullanım alanlarının ve inşaat sektörüne sağladığı faydaların belirlenen kelimeler ile tanımlanıp sınıflandırılması amaçlı literatürde bulunan kaynakların taranmasında kullanılabilecek uygun bir yöntemdir. İçerik analizi ile ilgili literatür taranırken belirlenen kullanım alanları ve faydalara göre literatürdeki kaynaklardaki tekrarlanma sıklıkları ülkelere göre belirlenecektir. Böylece, ülkeler bazında değer mühendisliğinin inşaat sektöründeki kullanım alanları ve sağladıkları faydalar ile bunların ağırlıkları belirlenmiş olacaktır. Türkiye'de İnşaat sektöründe Kamu İhale Sözleşmelerinde değer mühendisliği uygulanmasının yer almadığı hipotezi ile çalışmaya başlanmıştır. Dünya ülkelerinde ve Türkiye'de inşaat sektöründe değer mühendisliğinden elde edilen faydalar ve kullanım sıklıkları literatür taraması ile incelenip eksiklikler tespit edilecek ve değer mühendisliği kullanımı artmasına yönelik önerilerde bulunarak katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The decisions and practices taken in the construction sector have important effects on sustainable development. The construction sector is an important sector with social and economic support for national sustainable development due to its great impact on the gross domestic product (GDP) of developed and developing countries. In the construction sector, the share of construction projects financed by the public is of considerable value.In order to offer cost efficiency for project output, improve project performance, improve quality, use new technology, reduce the use of raw materials and produce higher value results, Value Engineering has been adopted by public and private companies in the construction sector in many countries. In the study to be conducted, a literature review will be conducted and the areas of use of value engineering based on countries and the benefits it provides to the construction sector will be evaluated by determining the content analysis method. Content analysis is an appropriate method that can be used in the screening of resources found in the literature for the purpose of defining and classifying the areas of use of value engineering and the benefits it provides to the construction sector with defined words. When scanning the literature related to content analysis, the frequency of repetition in the sources in the literature will be determined according to the usage areas and benefits determined according to the countries. Thus, the areas of use of value engineering in the construction sector based on countries and the benefits they provide and their weights will be determined. By comparing the usage areas and frequencies in Turkey and other countries, evaluation will be made by taking into account the characteristics of the countries. The study was started with the hypothesis that the application of value engineering is not included in Public Procurement Contracts in the Construction sector in Turkey. The benefits obtained from value engineering and the frequency of use of value engineering in the construction sector in countries around the world and in Turkey will be examined by literature review and deficiencies will be identified in the literature, and it is aimed to contribute by considering the frequency of application of value engineering in public tenders in the construction sector in Turkey, making suggestions to increase the use of value engineering.