Yahya b. Nasuh b. İsrail'in Şerhu Lugati Ferişteoğlu adlı eserinin tahkiki
Critical edition of Sharhu Lughati Firishteoghlu by Yahya b. Nasuh b. İsrail
  1. Tez No: 813316
  2. Yazar: AYŞE MİHRİBAN ECEVİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışmada manzum Arapça-Türkçe sözlüklerin ilki niteliğindeki Ferişteoğlu Lugati'nin şerhi olan, Yahya b. Nasûh b. İsrâil'e ait Şerḥu Luġati Ferişteoğlu adlı eserin, el yazması nüshalarının karşılaştırılması ile tahkiki yapılmış ve eserin günümüze kazandırılması amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden, dokümanların incelenmesi ve bilgilerin değerlendirilip düzenlenmesi sistemi ile yapılan çalışma ana iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm şerhe konu olan Ferişteoğlu Lugati ve yazarı İbn Melek ile Şerḥu Luġati Ferişteoğlu ve yazarı Yahya b. Nasûh b. İsrâil hakkında bilgiler içermektedir. Ayrıca tahkik çalışmasında kullanılan nüshaların bilgileri ve tahkik aşamalarına da yer vermektedir. İkinci bölüm ise eserin Mevlâna müzesinde bulunan nüshasının diğer bazı nüshalar ile karşılaştırılması sonucunda elde edilen tahkikli Arapça metinden oluşmaktadır. Tahkikte nüshalar arasındaki farklar belirtilmiş, sonuna bazı fihristler ve kaynakça eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the commentary of Firishteoghlu Lugati, which is the first of the Arabic-Turkish dictionaries in verse, The work named Sharhu Lugati Firishteoghlu belonging to Yahya b. Nasuh b. Israel was analyzed by comparing the manuscript copies and it was aimed to bring the work to the present day. The study, which is made with the system of examining documents and evaluating and organizing information, which is one of the qualitative research methods, consists of two main parts. First part; It contains information about Firishteoghlu Lugati, which is the subject of the commentary, and its writer İbn Melek and Sharhu Lugati Firishteoghlu and its writer Yahya b. Nasuh b. Israel. It also gives place to the information and verification stages of the copies used in the verification work. The second part consists of the authenticated Arabic text obtained as a result of comparing the copy of the work in the Mevlâna museum with some other copies. In the review, the differences between the copies were stated, and some indexes and bibliography were added at the end.