Yahya b. Nasuh b. İsrail ve Şerhu'l-Avamili'l-Mie adlı eserinin tahkik ve tahlili
- Tez No: 279553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma Abdu'l-Kâhir el-Cürcânî'nin el-Avâmilül-Mie adlı, nahiv ilmi üzerine yazılmış eserinin Yahya b. Nasûh b. İsrâîl tarafından Şerhu'1-Avamili'l-Mie adıyla yapılan şerhinin değişik nüshalarının karşılaştırılması suretiyle yapılan tahkikidir. Yapılan bu tahkik çalışması iki bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde şârih hakkında ulaşılabilen kısa bilgiler sunulmuş ve eserin mevcut nüshalarının bulunduğu kütüphaneler ve bu nüshaların ele alınış ve karşılaştırılmasında takip edilen yöntem hakkında bilgi verilmiştir. Anlaşılabildiği kadarıyla sarihin ilim âleminde fazla bir şöhrete sahip olmayışı, dolayısıyla hakkında ciddî bilgilerin mevcut eserlerde yer almayışı kendisi hakkında fazla bilgi verebilmemize engel teşkil etmiştir.İkinci bölüm, Ziya Bey Kütüphanesindeki nüshanın esas alınarak Süleymaniye Kütüphanesindeki diğer iki nüshayla karşılaştırılması neticesinde oluşturulan tahkikli Arapça metinden oluşmaktadır. Tahkik sırasında, metin içinde geçen ayet, hadis, şiir, şahıs ve coğrafî yer isimleri tespit edilerek, metnin sonuna mufassal bir fihrist ilavesi yapılmıştır
Özet (Çeviri)
This study is about Yahya b. Nasuh b. İsrail and Şerhu'I-Avaimili?I-Mie.Our study contains two chapters :In the fırst chapter,an information about the commentor and the work was given.The second chapter is composed of an Arabic passage in which three texts are explanied. The fırst text was taken from the Ziya Bey Library adn the others were taken from the Süleymaniye Library.The names of the verses of the Qur'an, hadith,people,poeams,places were given in an index at the end of the Arabic passage