Türkiye'de idari yargı denetimi ve etkinliği
Administrative jurisdiction control and its efficiency in Turkey
- Tez No: 81335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET İdarenin her türlü işlem ve eyleminin, hukuk devleti anlayışının gereği, yargı denetimine tabi olması zorunludur. İdari yargı denetiminin; hukuk devletindeki rolü ile faaliyet düzeyi, idarenin kanuniliği ilkesine ve bireyin korunmasına sağladığı katkı, yargısal denetimin etkinlik düzeyini belirlemektedir. Türkiye' de, idarenin işlem ve eylemlerinin yargısal denetimi; 1982 yılında çıkarılan 2575, 2576 ve 2577 sayılı yasalarda ve Anayasa da yer alan düzenlemelerle öngörülen, Danıştay bölge idare, idare ve vergi mahkemeleri tarafından yapılmaktadır. Ülkemizde, idarenin bazı işlem ve eylemlerinin, yasal düzenlemeler ile yargı denetiminin kapsamı dışında tutulması, idari yargı kararlarının idare tarafından uygulanmaması halinde, öngörülen yaptınmlarm tatbik edilebilmesi için ilgilinin yeniden bir dava sürecini başlatmaya mecbur bırakılması, idari yargı denetiminin etkinliğini azaltmaktadır. Yargının bağımsızlığı ve hakimlik teminatı, yargısai sürecin işleyişi, idari yargı sisteminin alt yapısı gibi unsurlardaki gelişmeler yada olumsuzluklar, idari yargı denetiminin etkinlik düzeyini belirleyen faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
y ABSTRACT Every kind of procedure and action administration, as required by the principle of rule of law, is obliged to be subject to the judicial review. The role and functioning level of the administrative judicial review within the state of law and its contribution to the principle of legality of administration and to the protection of individual, determines the effectiveness level for the administrative review. Administrative review of the procedures and actions of the administration in Turkey is prescribed by codes no. 2575, 2576 and 2577 enacted in 1982 and the regulations in Constitution fulfilled by Council of State, regional administrative courts, administrative courts and taxation courts. In our country, in the cases where administrative judicial decisions are nor applied by the administration, keeping the procedures and the actions of administration out of the scope of judicial review, having the concerning person obliged to initiate a process of sue, has lessened the effectiveness of administrative judicial review for making the implementation of the prescribed sanctions possible. The developments or negativeness in such elements as independence of judiciary, the assurance of judge, the functioning of judicial process and the infrastructure of administrative judicial system are also factors determining the level of effectiveness for the administrative judicial review. VI