Okul yöneticilerinin, öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin okullardaki rehberlik servisine ve çalışmalarına ilişkin görüşleri
Opinions of school administrators, students, teachers and parents on the guidance service and it's work in the school
- Tez No: 813367
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÜNBAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, rehberlik servisi bulunan okullarda, rehberlik servisinin okuldaki çalışmalarına yönelik öğrenci, öğretmen, yönetici ve veli görüşlerinin tespit edilmesi; bu görüşlerden yola çıkılarak rehberlik servisinin öğrenciler, öğretmenler, yöneticiler ve veliler tarafından nasıl algılandığının anlaşılması ve yorumlanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örnekleminin belirlenmesinde nitel araştırmalarda kullanılan amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın popülasyonunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Antalya ili sınırları içinde görev yapan farklı kademe ve branşlardaki öğretmenler, öğrenciler, okul yöneticileri ve veliler oluşturmaktadır. Ölçütlere uyan ve çalışmaya gönüllü olarak katılmak isteyen 7 öğretmen, 4 müdür yardımcısı, 6 öğrenci ve 3 veli örneklem olarak seçilmiştir. Araştırmada veriler bireysel görüşme tekniği ile toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formları ile 20-25 dakika süresince yapılan görüşmeler kaydedilip tema, betimsel ve içerik analizine tabi tutulmuş ve görüşler üst ve alt temalar altında kategorileştirilmiştir. Araştırma sonuçları, belirtilen temalar altında öğretmenlerin, öğrencilerin, velilerin ve okul yöneticilerinin görüşlerini yansıtan bulgular içermekte olup, bu bulgular, okullardaki farklı kademelerde rehberlik servisinin işleyişi ve bu işleyişin iyileştirilmesi konusunda ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in schools with guidance service, to determine the views of students, teachers, administrators and parents for the work of the guidance service in the school and based on these views, to understand and interpret how the guidance service is perceived by students, teachers, administrators and parents. In determining the sample of the study, criteria sampling technique, one of the purposeful sampling method used in qualitative research, was used. The population of the research consists of teachers in different levels and branches working in Antalya in the 2022-2023 academic year, school administrators, students and parents. 7 teachers, 4 deputy principals, 6 students and 3 parents who met the criteria and volunteered to participate in the study were selected as the sample. In the study, the data was collected with individual interview technique. After recording Interviews made with semi-structured interview forms for 20-25 minutes, they are subjected to theme, descriptive and content analysis, and the opinions were categorized within upper and lower themes. The research results contain findings that reflect the views of teachers, students, parents and school administrators within the mentioned themes, and these findings provide clues about the functioning of the guidance service at different levels in schools and how to improve this functioning.