Ortaokul öğrencilerinin toplumsal ihtiyaçlarını karşılayan kurumlara ilişkin algılarının etkinlikler ve resimler yoluyla incelenmesi
Investigation of social studies lesson 5th grade students' perceptions of institutions that meet social needs through the paintings they draw and activities
  1. Tez No: 813374
  2. Yazar: ZEHRA KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ DEMİRKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kurumlar, insanların toplumda hayatta kalabilmesi için gerekli olan sosyal ihtiyaçlarını karşılar. İnsanların barınma, yiyecek, arkadaşlık, bağımlılık ve üreme gibi ihtiyaçları sosyal kurumlar tarafından karşılanır. Bu araştırmanın amacı, ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin toplumsal ihtiyaçları karşılayan kurumlara ilişkin algılarının çizdikleri resimler ve yaptıkları etkinlikler yoluyla incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu amaç çerçevesinde araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması ile desenlenerek gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Antalya ili Muratpaşa İlçesi'nde bulunan bir ortaokulda yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ortaokul beşinci sınıfa devam eden 28 öğrenciden oluşturulmuştur. Araştırmanın nitel verileri, beyin fırtınası, öğrencilerin çizdikleri resimler, istasyon etkinliği, sivil toplum kuruluşu etkinliği ve bu etkinliklere ilişkin 'ne fark ettim ne öğrendim ne hissettim' etkinliği yoluyla toplanmıştır. Çalışma grubu ile 12 oturum ve toplam 24 saat uygulama yapılmıştır. Tüm uygulamalar tamamlandıktan sonra öğrencilerden genel bir değerlendirme niteliğinde dönütler alınmıştır. Çalışma grubundan elde edilen veriler, betimsel analiz ve içerik analizinden yararlanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde, beşinci sınıf öğrencilerinin toplumsal ihtiyaçları karşılayan kurumları öğrendikleri ve kurumlara ilişkin algılarının çizdikleri resim ve yaptıkları etkinliklere açıkça yansıdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Institutions meet the social needs that people need to survive in society. People's needs such as shelter, food, friendship, dependency and reproduction are met by social institutions. The aim of this study is to examine the perceptions of 5th grade middle school students about institutions that meet social needs through the pictures they draw and the activities they do. Within the framework of this purpose, the research was designed and conducted with action research, one of the qualitative research methods. The research was conducted in a middle school located in Muratpaşa District of Antalya province. The study group consisted of 27 students attending the fifth grade of the middle school. The qualitative data of the research were collected through brainstorming, pictures drawn by the students, stator activity, NGO activity and 'what I realized, what I learned, what I felt' activity related to these activities. Twelve sessions and a total of 24 hours of practice were conducted with the study group. After all the applications were completed, feedbacks were received from the students as a general evaluation. The data obtained from the study group were analyzed using descriptive analysis and content analysis. When the results of the study are evaluated in general, it is seen that fifth grade students learned about the institutions that meet social needs and their perceptions of institutions were clearly reflected in the pictures they drew and the activities they did.