Dijital dönüşümün iç kontrol sisteminde yarattığı riskler ve bu risklerin yönetiminde iç denetim fonksiyonu: Türkiye'deki farkındalığın araştırılması
Risks in the creation of the internal control system of digital transformation and internal audit function in management of the risks: Risk awareness investigation in Turkey
- Tez No: 813416
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL SELİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmanın amacı dijital dönüşüm sürecinde karşılaşılan riskleri yönetmek için iç denetim fonksiyonunun nasıl bir yol izlediği/izleyeceği yönünde Türkiye'de farkındalık araştırması yapılması ve bu araştırma sonucunda önerilerin sunulmasıdır. Bu çerçevede iki aşamalı Delphi tekniği kullanılmıştır. Birinci aşamada akademisyenler, kamu, bağımsız denetim kurumu ve yasal yapıcı kuruluşlarda çalışan iç denetçilerden oluşan 13 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu aşama çalışmanın nitel kısmını oluşturmaktadır. Görüşmeler neticesinde ikinci aşamada, 65 ifadeden oluşan anket formu katılımcılara sunularak görüşleri alınmış ve analiz edilerek görüş birliği sağlanamayan ifadeler ayıklanarak üçüncü aşama için 60 ifadeden oluşan son anket formu hazırlanarak katılımcılardan görüşleri alınmıştır. İkinci ve üçüncü aşama çalışmanın nicel kısmını oluşturmaktadır. Çalışma sonucunda örneklem çerçevesinde katılımcıların dijital dönüşümün iç denetim üzerinde etkileri konusunda farkındalıklarının olduğu ve kurumların dijital dönüşüm sürecinde iç denetim fonksiyonundan danışmanlık rolü çerçevesinde beklentilerinin olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to conduct awareness research in Turkey on how the internal audit function follows/will follow in order to manage the risks encountered in the digital transformation process and to present suggestions as a result of this research. In this framework, two-phase Delphi technique was used. In the first phase, semi-structured interviews were conducted with 13 participants, consisting of academics, internal auditors working in public, independent auditing institutions and law-making institutions. This stage constitutes the qualitative part of the study. As a result of the interviews, in the second stage, the survey form consisting of 65 statements was presented to the participants and their opinions were taken. The second and third phases constitute the quantitative part of the study. As a result of the study, it was found that the participants were aware of the effects of digital transformation on internal audit and that the institutions had expectations from the internal audit function within the framework of the consultancy role in the digital transformation process.