National integration of the electorate in Turkey
Türkiye'de seçmenlerin ulusal entegrasyonu
  1. Tez No: 81350
  2. Yazar: ILGAZ ERGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇARKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
VU Kısa Özet TÜRKİYE'DE SEÇMENLERİN ULUSAL ENTEGRASYONU Dgaz Ergen Bu çalışma, Türkiye'de 1950 ve sonrasında gerçekleştirilen genel seçimler bağlamında Türk seçmen davranışının ne ölçüde aynı tarzda (uniform) olduğu, diğer bir deyişle seçmenlerin genel seçimlerde ülke çapında ne ölçüde bütünleşmiş tepkiler verdiği sorusuna yanıt aramaktadır. Bu çalışma ile, seçmen davranışı ile ilintili olmak üzere bir dizi sorunun yanıtı bulunmaya çalışılmaktadır. Bu sorular şu şekilde sıralanabilir; "Ulusal, bölgesel ve yerel faktörler, Türkiye'de seçmen davranışı üzerinde ne derece etkili olmuştur? Buradan hareketle, Türk seçmeninin ulusal entegrasyonunun hangi düzeyde olduğu hakkında bir yorumda bulunulabilir mi? Seçmen davranışı göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye'de ulusal entegrasyon ve modernizasyon arasında, genel teoriye uygun olarak doğrusal bir ilişki gözlemleyebilir miyiz? Bölgeler arası farklar, seçmenin ulusal entegrasyon seviyesi üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etki yaratmakta mıdır? Proje, kişi yerine toplum üzerine odaklanmıştır ve çalışma, yığınsal (aggregate) verilerin istatistiksel yorumuna dayanmaktadır. Veriler, coğrafi bir bakış açısıyla ve Türkiye'deki siyasi partileri, merkez sol, merkez sağ, radikal sol, radikal sağ başlıkları altında toplayarak çözümlenmiştir. Sonuçlar, birtakım önemli çıkarımların altını çizmektedir. Öncelikle, genel seçimler bağlamında, siyasi partilerin aldıkları oyları yerel birimler (iller) arasında büyük farklılıklar göstermektedir. Seçmenlerin ulusal entegrasyonu teorisi bağlamında bu, yerel faktörlerin seçmen kararlan üzerinde en etkili unsurlar olmasına işaret etmektedir. Yerel birimler arasındaki seçmen davranışları arasındaki farklar, sol partilere giden oylar söz konusu olduğunda daha büyük boyutlara ulaşmakta, sağ partiler içinse görece daha düşükvııı değerler almaktadır. Bu da sağ partilerin, seçmenden ülke çapında (olumlu ya da olumsuz) daha bütünleşmiş tepkiler aldığına işaret etmektedir. Ancak bu bulgular ışığında, farklı siyasal eğilimdeki seçmenler arasında seçimlerle ilgili tepki verme (electoral response) bağlamında önemli farklılıklar olduğu sonucundan hareketle, Türk seçmeninin entegre bir davranış içinde olup olmadığı konusunda bir yorum yapmak güç görünmektedir. Bunun yanısıra, on yıllar itibarıyla yerel faktörlerin etkisinin azalması ve ulusal faktörlerin gitgide etkinlik kazanması yönünde bir eğilimden söz edilememesi, söz konusu bulgular ışığında ulusal entegrasyon ile modernleşme arasında Türkiye kapsamında bir paralellik kurulmasını güçleştirmektedir. Son olarak, bölgeler arasındaki sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyleri arasındaki farklılık ve bu bağlamda Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin, diğer coğrafi bölgelerin gerisinde kalması, ulusal entegrasyonu nisbeten zayıflatan bir etki olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abstract NATIONAL INTEGRATION OF THE ELECTORATE IN TURKEY by İlgaz Ergen This study is looking for an answer to the question of the uniformity of the electoral behavior in Turkey. It aims to find out to what extent the nationwide electoral response to political parties is unified at general elections. Through this study, I attempted to bring explanations to the following questions; To what extent have the national, regional and local factors been effective on the electoral behavior? Is it possible to comment on the degree of national integration of the Turkish electorate? By taking the electoral behavior into consideration, can we observe a positive correlation between modernization and national integration in the Turkish context? Do the socioeconomic discrepancies between geographical regions have positive or negative effect on the level of national integration in Turkey? The project is based on statistical interpretation of the aggregate level data and thus has focused on the society instead of the individual. The data are analyzed from the geographical perspective by clustering the political parties in Turkey under the banners of ideological orientations such as center-left, center-right, radical left and radical right. The results underline several important conclusions. First of all, the support for political parties at general elections varies to a considerable extent among local units (provinces). Within the framework of the theory of national integration of the electorate, this implies that local factors have been the most influential elements on the electoral behavior. Variations between the local units are relatively higher when the support for the parties standing on the center-left of the political spectrum is concerned, whereas the rightist parties seem to have been receiving a more uniform nationwide (negative or positive) response fromVI the electorate. In the meantime, due to the fact that the effects of the local factors seem to have not been weakening in the general sense throughout decades, whereas that of the national factors have not been gaining strength either, it can be concluded, according to the theory of national integration, that modernization and national integration hardly demonstrated a positive correlation in the Turkish context. As a last word, it can be suggested that, the discrepancies on the levels of socioeconomic development of the regions and thus the backwardness of the East and Southeast Anatolia in this respect shows a small decreasing impact on the level of national integration.