National identity and ethnic prejlidice in a Turkish sample
Milli kimlik ve etnik önyargı: Bir Türk örneklem
  1. Tez No: 81349
  2. Yazar: NİDA BİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİANE SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Milli Kimlik ve Etnik Önyargı Bir Türk Örneklem Nida Bikmen Araştırma üniversite öğrencisi Türklerin Türkiye'de kentsel alanda yaşayan başlıca 10 etnik gruba karşı tutumlarını ve bu gruplarla ilgili ne gibi kalıp yargılara (stereotip) sahip olduklarını öğrenmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Sosyal Kimlik Kuramı 'na (Tajfel, 1982) uygun olarak, öğrencilerin milli ve/veya dini iç-gruplanyla özdeşleşme derecelerinin etnik azınlıklara karşı tutumlarında etkili olacağı varsayılmıştır. Ayrıca, gruplar arası temas ve katılımcıların sosyoekonomik düzeyi arttkça önyargılı tutumlarda bir düşüş gözleneceği beklenmiştir. Etnik önyargıyı ölçmek için Bogardus'un (1928) Sosyal Mesafe Ölçeği'nin bir adaptasyonu, her bir grup hakkındaki kalıp yargılan belirlemek içinse Katz & Braly'nin (1933) Sıfat Listesi kullanılmıştır. Sonuçlar Milli ve Dini Kimliklerin arasında güçlü bir ilişki olduğunu, ve her iki kimliğin de dış-gruplara karşı tutumları belirlediğini, ancak genel olarak Dini Kimliğin daha belirleyici bir rol oynadığını göstermiştir. Beklendiği gibi, tüm etnik gruplarla temas arttıkça sosyal mesafede düşüşe rastlanmıştır. Örneklemin sosyoekonomik değişkenler açısından homojen özellikleri, bu değişkenlerin önyargıya etkisinin incelenmesini sınırladıysa da, sosyoekonomik statü arttıkça önyargının azaldığı yönünde bir eğilim gözlenmiştir. Bazı grupların etnik kimliklerinin yanı sıra ait oldukları düşünülen sosyal sınıfın da öğrencilerin önyargısında belirleyici olduğu çalışmanın işaret ettiği beklenmeyen bir etki olarak ortaya çıkmıştır. Bulgular, her bir grupla tarihi, sosyal ve politik ilişkiler göz önüne alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
National Identity and Ethnic Prejudice in a Turkish Sample By Nida Bikmen The study was carried out to investigate Turkish university students' stereotypes of and attitudes toward ten ethnic groups living in urban Turkey. Within the framework of Social Identity Theory (Tajfel, 1982), it was hypothesized that the degree of students' identification with their national and/or religious in-group would have an impact on their attitude toward ethnic minorities. It was also hypothesized that prejudicial attitudes would decline as interethnic contact and socio-economic status of the respondents increased. A modified version of Bogardus' (1928) Social Distance Scale was used to measure ethnic prejudice, and Katz & Braly's (1933) Adjective Checklist was used to identify each group's stereotypes. The results demonstrated that both national and religious identities were highly correlated, and that both identifications predicted the degree of social distance toward the out-groups, religious identity being a stronger predictor. As expected, social distance toward all groups was found to decrease as interethnic contact increased. Although there was a tendency for prejudice to decrease as socio-economic status increased, the homogeneous character of the sample in terms of SES limited the general izability of the findings. An unexpected implication of the findings was the tendency among university students for prejudice toward some groups to be related more to perceived social class of the groups than to ethnicity per se. The results were discussed with reference to social, political, and historical background of relations with each group.