Radyoterapi planlama sistemlerinin doz hesaplamalarında foton ve elektron demetleri için kalite temininin değerlendirilmesi
Evaluation of quality assurance for photon and electron beams in dose calculations of radiotherapy planning systems
- Tez No: 813502
- Danışmanlar: PROF. BAHAR DİRİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyoterapi Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, kliniğimizde mevcut olan Precise Plan Tedavi Planlama Sistemi (TPS) ile dozimetrik ölçüm sistemleri kullanılarak literatürde yer alan kalite güvenirlilik (QA) prosedürlerinin uygulanması amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda, TPS'nin QA'i hakkında yayınlanan en kapsamlı rapor olan IAEA TRS-430 raporu başta olmak üzere AAPM, NCS ve ESTRO gibi grupların yayınladığı raporlardan yararlanıldı. TPS'nin QA'i için öncelikle hem tedavi cihazının hem de testlerde kullanılacak olan dozimetrik ölçüm sistemlerinin kalite kontrolleri ve kalibrasyonları yapıldı. QA testleri, su fantomu, katı su fantomu ve özel oluşturulmuş fantomlar üzerinde uygulandı. Çalışmada, TPS'de oluşturulan planların hesaplamaları ile bu planlara uygun olarak tedavi cihazındaki ışınlamalardan alınan ölçümler farklı doz ve gradiyentine sahip bölgeler için ayrı ayrı incelenerek karşılaştırıldı. Böylece bölgesel doz sapma değeri bulunarak güvenilen limit (Δ) değerleri hesaplandı. Bu değerlerin tolerans limitleri içinde olup olmadığı kontrol edildi. Literatürdeki mevcut diğer raporlarla karşılaştırıldı. Sonuç olarak, bu çalışmada seçilerek uygulanan QA testlerinden elde edilen verilerin tolerans limitlerinin literatürde bildirilenlerle uyumlu olduğu ve kliniğimizde kullanılan Precise Plan TPS'inin hasta tedavilerinde kullanılmasında hiçbir sakınca olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Application of the Quality Assurance (QA) procedures in the literature of Precise Plan Treatment Planning System (TPS) by using dosimetric measurement system has been evaluated in this study. For this purpose, the reports published by groups such as AAPM, NCS and ESTRO, especially the IAEA TRS-430 report, which is the most comprehensive report published about the QA of TPS were used. The quality control and calibration of dosimetric measurement systems were done for the QA. The QA tests were applied on the water phantom, solid water phantom and specially formed phantoms. The calculations of the plans formed at the TPS for the tests and measurements procured from the irradiations of the treatment device has been compared in the study. Areas that received different doses and dose gradients at the irradiated medium have been examined separately in this comparison. The confidence limit values (Δ) corresponding to dose deviation at both TPS and treatment machine have been determined to detect whether they are consistent wiht the tolerance reported in the literature. In conclusion,the data for the lolarance limits procured from the selected QA tets suitable for our departmentul purposes are compatible witd in the literature confirming the approripriateness of our clinical therapeatic practice to be within the reliable QA tolerance limits of our TPS systems.