3 boyutlu baskı teknolojilerinin kullanımı ile üürün geliştirilmesi
Product develeopment with the use of 3d printing technologies
  1. Tez No: 813501
  2. Yazar: ASLI ECEM EMEKLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KURTOĞLU NECEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Kültürü ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Endüstri 4.0 süreci ile hızlanan dijitalleşme, moda ve tasarım alanını da etkilemektedir. Endüstri 4.0'ın alt bileşenlerinden olan 3 boyutlu yazıcılar; bilgisayar ortamında tasarlanan bir objenin 3 boyutlu olarak üretilmesine imkan sağlar. Endüstri 4.0 ya da diğer bir deyişle dijital çağ olarak da adlandırdığımız bu dönemde 3 boyutlu yazıcılar; üretimde hızın artması, tasarımların internet ortamında erişilebilir olması, sürdürülebilir malzeme kullanımı gibi avantajlar sunmaktadır. Böylece özgür, sürdürülebilir, kişisel tasarımlar yapmaya imkan veren 3 boyutlu yazıcıların kullanımı, tasarımcılar arasında da gitgide artmaktadır. Gerçekleştirilen tez çalışmasında; elibelinde motifi kullanılarak hazırlanan çanta tasarımı, son yıllarda kullanımı gitgide artan geleceğin teknolojisi olarak görülen 3 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanılarak özgün bir ürün olarak üretilmiştir. Bu kapsamda ilk olarak; Endüstri 4.0 sürecinde 3 boyutlu yazıcıların önem kazanmasına etki eden faktörler incelenmiştir. İkinci olarak; moda ve tasarım alanında kullanılan 3 boyutlu yazıcı teknolojilerinin neler olduğu, kullanılan malzemeler kapsamlı bir şekilde araştırılarak, farklı teknolojilerin kullanımı ile tasarlanan ve üretilen ürünlere dair örnekler verilerek 3 boyutlu yazıcı teknolojilerine dair tasarım trendleri analiz edilmiştir. Üçüncü olarak ise, dijital ürünlerin küresel pazarda ihracat potansiyeli göz önüne alınarak tasarımda kullanılmak üzere geleneksel Anadolu motifleri incelenmiştir. Elde edilen bilgiler ışığında geleneksel Anadolu motiflerinden elibelinde motifi kullanılarak özgün bir çanta tasarımı gerçekleştirilmiştir. Yapılan incelemeler doğrultusunda 3B çanta üretimine baskı kalitesi yüzey çözünürlüğünde daha iyi olan SLS (seçmeli lazer sinterleme) tipi yazıcı ve geri dönüştürülebilir poliamid malzeme kullanılmasına karar verilmiştir. Bu çalışmanın yenilikçi, özgür, kişisel, erişilebilir, sürdürülebilir tasarımlar yapmaya imkan veren 3 boyutlu yazıcı teknolojilerinin uygulamasının yaygınlaştırılmasında ve çarpan etki olarak yerel kültürün tanıtılmasında önemli bir rol alacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The digitalization accelerated by the Industry 4.0 process also affects the fashion and design industry. 3D printers, which are one of the sub–components of Industry 4.0, alow an object designed on a computer to be produced in three dimensions. In this era, also known as the digital age or Industry 4.0, 3D printers offer advantages such as increasing production speed, making designs accessible and using sustainable materials. Thus, the use of 3D printers, which allows for free, sustainable and personal designs, is increasingly becoming popular among designers. In the conducted thesis study, a bag design prepared using the“Hands on Hips”motif was produced as an original product using 3D printer technology, which is considered as the technology of the future that has been increasingly used in recent years. In this context, firstly, the factors affecting the importance of 3D printers in the Industry 4.0 process were examined. Secondly, the 3D printing technologies used in the fashion and design industry and the materials used were extensively researched, and design trends related to 3D printer technologies were analyzed by giving examples of products designed and produced using different technologies. Thirdly, traditional Anatolian motifs were examined to be used in design, taking into account the export potential of digital products in the global market. Based on the information obtained, an original bag design were realized using the hands on hips motif from traditional Anatolian motifs. According to the research conducted, it was decided to use the SLS (Selective Laser Sintering) type printer, which has better surface resolution quality, and recyclable polyamide material for 3D bag production. It is believed that this study will play an important role in the widespread application of 3D printer technologies, which enable innovative, free, personal, accesible and sustainable designs, as well as promoting local culture as a multiplier effect.