Sustainability factors evaluation of public transportation in islamabad and rawalpindi
İslamabad ve rawalpindi'de kamu ulaşımının sürdürülebilirlik faktörlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 813509
- Danışmanlar: ASSOC. DR. EMRE DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Toplu taşıma için sürdürülebilir bir ulaşım sistemi için ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik faktörlerinin önemi değerlendirilmelidir. Bu araştırma, sürdürülebilirlik faktörlerini neden-sonuç bağlantıları içinde değerlendirir ve İslamabad ve Rawalpindi'de sürdürülebilir toplu taşımacılık için bu faktörlere öncelik verilir. Literatür çalışmaları temel alınarak, sürdürülebilirliğin uygun faktörleri belirlenmiştir. Toplam 15 sürdürülebilirlik faktörü dikkate alınmış ve bu faktörler arasındaki neden-sonuç ilişkileri ve faktörleri karar verme analizi ve değerlendirme laboratuvarı (DEMATEL) yaklaşımları uygulanarak tespit edilmiştir. Genel amaç, İslamabad ve Rawalpindi'deki sürdürülebilirliğin temel faktörlerini belirlemek için ulaşım sistemindeki sürdürülebilirlik faktörlerini sıralamaktır. Sonuçlar, hava kirliliği ve trafik sıkışıklığının İslamabad ve Rawalpindi'deki ulaşım açısından sürdürülebilirliğin önemli faktörleri olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
A sustainable Transportation system for public transport in cities needs to evaluate the importance of economic, environmental, and social sustainability. This research evaluates the sustainability factors and prioritizes these factors for achieving sustainability in the public transportation of Islamabad and Rawalpindi. Appropriate factors of sustainability were identified based on literature studies. A total of 15 factors of sustainability were taken into the account, and cause and effect factors among these factors and their relationship were predicted by applying the decision-making trial and evaluation laboratory (DEMATEL) approach. The overall objective is to rank the sustainability factors in the transportation system to identify the key factors of sustainability in Islamabad and Rawalpindi. Results show that air pollution and traffic congestion are important factors of sustainability for transportation in the twin cities of Pakistan.