Peyzaj tasarımında bütünleştirici tasarım yöntemi olarak biyomimikri: Üsküdar – Esenyurt örneği
Biomimicry as the reintegrative design method in landscape design: Examplication of 'Üsküdar and Esenyurt' districts
- Tez No: 813508
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Peyzaj tasarımı, doğal ve yapay olan çevreler arasında denge kurmayı sağlamak için çalışan ve bunu yaparken çevreyi estetik açıdan güzelleştirmeyi hedefleyen bir meslektir. Günümüzde kalabalıklaşan kentler için, yapıyı çevreyle birlikte tasarlamak artık tasarımcıların yapmak zorunda olduğu bir görev halini almıştır. Kirlenen, kuraklaşan, hayvan ve bitki nesillerinin tükendiği, enerjinin yüksek oranda harcandığı, üretim oranının çok düşük olduğu yerleşimler, dünyadaki küresel tahribatın hızını artırmakta büyük bir rol oynamaktadır. Kentlerin sebep olduğu bu tahribatı azaltabilmek adına tasarımcılar, ekolojik ve sürdürülebilir çözüm stratejileri geliştirmektedir. Biyomimetik Tasarım doğadan ilham alan ve çözümü doğada bulan, sürdürülebilir bir tasarım modeli olarak burada karşımıza çıkmaktadır. Aslında çok eski çağlardan bu yana günümüze ulaşan tasarımlar göstermektedir ki, doğadan esinlenme ve doğaya uyum sağlama çok eski çağlara kadar dayanmaktadır. Bu tasarım anlayışı, günümüzde birçok disiplin dalında kullanılmakta olduğu gibi, mimari, peyzaj ve kentsel tasarım alanında da birçok örneği bulunmaktadır. Kentlerdeki yeşil alanların kentleşmeye oranla yetersiz kalması, çevrenin sürdürülebilirliğini olumsuz etkileyebilmektedir ve bunun çözümü olarak yapılara entegre edilmiş dikey bahçeler, teras ve çatı bahçeleri gibi yeşil tasarımlar yapılmaktadır. Ancak bu tasarımların sürdürülebilir olmaması, su ve enerji sarfiyatına sebep olabilmektedir. Dolayısıyla bir kentin veya tasarımın sürdürülebilir olması için yeşil tasarım olması yeterli olamamaktadır. Biyomimikri tasarımcıya sürdürülebilir tasarım stratejileri için ipuçları vermektedir ve kentsel ekosisteme hizmet edecek olan yeşil alanların bu tasarım bilinciyle oluşturulması kentteki sürdürülebilirliğin önünü açmaktadır. Mimaride, peyzajda ve kentsel tasarımda yapılan planlamalarda ortaya konulan sürdürülebilir çözümler birbirinden bağımsız olabilmektedir. Bu sebeple biyomimetik tasarım yöntemleri daha bütünleşik tasarımların ortaya konmasında etkili bir yöntemdir. Biyomimikri tasarım modelinin sunduğu tasarım ilkelerinden yola çıkılarak, yeşil alanların, yapı ve kentlere entegrasyonunun sağlanması sonucu çevre sürdürülebilirliği, kentlerde yaşayan floranın, faunanın ve kaynakların devamlılığı sağlanırken, kent-doğa-kullanıcı (hayvanlar ve insanlar) ilişkisi dengelenebilecektir.
Özet (Çeviri)
Landscape design is a profession that works to achieve a balance between natural and artificial environments and aims to beautify the environment aesthetically while doing so. For today's crowded cities, designing the building together with the environment has become a task that designers have to do. Polluted, arid, extinct of animals and plants, where energy is spent at a high rate, where the production rate is very low, plays a major role in increasing the speed of global destruction in the world. In order to reduce this destruction caused by cities, designers develop ecological and sustainable solution strategies. Biomimetic Design is a sustainable design model that is inspired by nature and finds the solution in nature. In fact, the designs that have survived since ancient times show that inspiration from nature and adaptation to nature date back to ancient times. This design concept is used in many disciplines today, as well as many examples in the field of architecture, landscape and urban design. The inadequacy of green spaces in cities compared to urbanization can adversely affect the sustainability of the environment and as a solution, green designs such as vertical gardens, terraces and roof gardens integrated into the buildings are made. However, the fact that these designs are not sustainable can cause water and energy consumption. Therefore, it is not enough for a city or design to be sustainable by having a green design. Biomimicry gives the designer tips for sustainable design strategies and the creation of green spaces that will serve the urban ecosystem with this design awareness paves the way for sustainability in the city. Sustainable solutions put forward in the planning made in architecture, landscape and urban design can be independent of each other. For this reason, biomimetic design methods are an effective method in revealing more integrated designs. Based on the design principles offered by the biomimicry design model, environmental sustainability, continuity of flora, fauna and resources living in cities will be ensured as a result of ensuring the integration of green spaces into buildings and cities, while the urban-nature-user (animals and people) relationship will be balanced.