İran'ın Suriye krizinde uyguladığı akıllı güç politikası
Iran's smart power policy in the Syrian crisis
  1. Tez No: 813524
  2. Yazar: SEBA ABDULL ATIF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEB ÇAĞLIYAN İÇENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, İran'ın 2011'de başlayan Suriye krizinde bölgede uyguladığı akıllı güç politikalarını ele almaktadır. Akıllı güç, esas olarak yumuşak güç unsurlarıyla sert güç unsurlarının beraber kullanımıdır. İran'ın söz konusu krizde genel hatlarıyla uyguladığı akıllı güç politikaları; medya, din ve eğitim gibi yumuşak güç unsurları ile İran'a doğrudan veya dolaylı bir şekilde bağlı olan askerî güç birlikleri gibi sert güç unsurlarının beraber kullanılmasını içermektedir. Akıllı güç araçlarının bölgesel bir güç olan İran tarafından Suriye krizinde nasıl kullanıldığı ve bu kullanımın sonuçlarının neler olduğu araştırmanın odaklandığı sorulardır. Araştırmada, İran'ın Suriye krizinden sonra Suriye'de uyguladığı sert ve yumuşak güç araçları ayrıntılı bir şekilde ele alınarak Suriye'deki varlığının akıllı güç politikası açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Literatürde daha çok uluslararası sistemdeki büyük güçler açısından ele alınan akıllı güç kavramı bu çalışmada bölgesel bir güç olan İran üzerinden değerlendirilmektedir. İran'ın Suriye krizi boyunca uyguladığı politikayı akıllı güç araçlarının etkinleştirildiği bir dönem olarak ortaya koyması ve meseleyi aynı zamanda tarihsel bir bütünlük içinde ele alması, Suriye krizi, aktörler ve güç kavramı ilişkisine eğilen literatüre katkı sunmaktadır. İran'ın Suriye'deki varlığının diğer aktörlerden farklı olarak daha uzun bir geçmişinin olması, akıllı güç kullanımını sadece mümkün kılmamış aynı zamanda etkili sonuçlar elde etmesini sağlamıştır. Çalışma Türkçe, Arapça ve İngilizce kaynaklardan faydalanarak meseleyi kapsamlı bir literatür üzerinden analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines Iran's smart power policies in the region during the Syrian crisis that started in 2011. Smart power is essentially the combined use of soft power elements and hard power elements. In general terms, Iran's smart power policies in the Syrian crisis involved the combined use of soft power elements such as media, religion and education, and hard power elements such as military forces directly or indirectly affiliated with Iran. How Iran, as a regional power, has used smart power tools in the Syrian crisis and what are the consequences of this use are the questions that the research focuses on. The study aims to analyze Iran's presence in Syria from the perspective of smart power policy by analyzing in detail the hard and soft power instruments that Iran has used in Syria after the Syrian crisis. The concept of smart power, which is mostly discussed in the literature in terms of great powers in the international system, is evaluated in this study through Iran, a regional power. This study contributes to the literature on the relationship between the Syrian crisis, actors and the concept of power by presenting Iran's policy during the Syrian crisis as a period in which smart power tools were activated and by addressing the issue in a historical context. The fact that Iran's presence in Syria has a longer history than other actors has not only made the use of smart power possible but also enabled it to achieve effective results. The study analyzes the issue through a comprehensive literature, drawing on Turkish, Arabic and English sources.