Kadınların jinekolojik kanserlerle ilgili farkındalığı ve farkındalığı etkileyen faktörler
Factors affecting women's awareness and awareness about gynecological cancers
  1. Tez No: 813566
  2. Yazar: ZAHİDE BERRİN TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARABULUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmamızda, kadınların jinekolojik kanserlerle ilgili farkındalığı ve farkındalığı etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel türde yapılmıştır. Araştırma, Kars Harakani Devlet Hastanesi Jinekoloji Kliniğinde Nisan – Aralık 2022 tarihleri arasında 407 gönüllü kadın ile yürütülmüştür. Veriler“Kişisel ve Obstetrik Özellikler Formu”,“Jinekolojik Kanserlere Yönelik Bilgi Formu”ve“Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerden sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, ölçüm araçlarının geçerliliği için doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ile ilişkilerin aranmasında yol analizinden faydalanılmıştır. Araştırmamıza dahil edilen kadınların Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ölçeği ortalama skor 158,4 puan olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and cross-sectional study in order to determine the awareness of women about gynecological cancers and the factors affecting awareness. The study was carried out with 407 volunteer women who were in Kars Harakani State Hospital between April and December 2022.“Personal and Obstetric Characteristics Form”“Information Form for Gynecological Cancers”and“Gynecological Cancers Awareness Scale Form”were filled in to the participants. In the analysis of the data, values such as number, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum were calculated from descriptive statistics, and confirmatory factor analysis (CFA) was used for the validity of the measurement tools, and path analysis was used to search for relationships. The average score of Gynecological Cancers Awareness Scale form of the participants included in our study was 158,4 points.