Gerilim tipi baş ağrısı olan bireylerde temporomandibular gevşetme ve miyofasial gevşetme tekniklerinin yaşam kalitesi, depresyon ve baş ağrısı üzerine etkisi
The effect of temporomandibular relaxation and myofascial relaxation techniques on quality of life, depression and headache in individuals with tension medicine headaches
  1. Tez No: 813567
  2. Yazar: AYŞE ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı Gerilim tipi baş ağrısı (GTBA) olan bireylerde temporomandibular eklem (TME) gevşetme ve miyofasial gevşetme (MFG) teknikliklerinin yaşam kalitesi, depresyon, anksiyete, baş ağrısı, eklem hareket açıklığı (EHA), temporomandibular eklem disfonksiyonu(TMED) üzerine etkisini incelemektir. Uluslararası Baş Ağrısı Derneğinin Baş ağrısı sınıflandırması (ICHD-3)'na göre 18-65 yaşları arası GTBA tanısı alan 87 gönüllü birey dahil edildi. Bireyler randomizsayon metoduna göre TME Gevşetme Grubu (TME), TME+MFG Grubu (MFG) ve Kontrol Grubu (KT) olmak üzere 3'e ayrıldı. Yaşam kalitesi değerlendirmesi, SF-36 Genel Yaşam Kalite Ölçeği ile; depresyon değerlendirmesi, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile; Anksiyete, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ile; baş ağrısı değerlendirmesi Headache Impact Test-6(HIT-6) ile; TMED'nu Fonseca Ölçeği ile; Temporomandibular EHA cetvel yardımı ile; servikal EHA gonyometre ile değerlendirildi. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve 4 haftalık tedavi sonunda yapıldı. TME grubuna TME gevşetme (anterior kaudal glide, masseter ve medial pterygoid kaslarına yumuşak doku mobilizsayonu), Temporal ve Suboksipital kaslara miyofasial gevşetme tekniği uygulandı. MFG'ye TME'ye yapılan uygulamalara ek Trapez, Rhomboid, Levator Scapula ve Sternocleidomasteideus kaslarına gevşetme uygulandı. Ayrıca derin posterior servikal fasyaya gevşetme yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the effects of temporomandibular joint (TMJ) release and myofascial release (MFG) techniques on quality of life, depression, anxiety, headache, range of motion (ROM), temporomandibular joint dysfunction (TMED) in individuals with tension-type headache (TTH). is to examine. According to the Headache classification of the International Headache Society (ICHD-3), 87 volunteers between the ages of 18-65 who were diagnosed with TCA were included. Individuals were divided into 3 groups according to the randomization method: TMJ Relaxation Group (TMJ), TMJ+MFG Group (MFG) and Control Group (KT). Evaluation of quality of life with SF-36 General Quality of Life Scale; depression assessment with Beck Depression Scale (BDI); Anxiety, with Beck Anxiety Scale (BAI); headache assessment with Headache Impact Test-6(HIT-6); TMED with Fonseca Scale; With the help of temporomandibular ROM ruler; Cervical ROM was evaluated with a goniometer. Evaluations were made before treatment and after 4 weeks of treatment. TMJ release (soft tissue mobilization to anterior caudal glide, masseter and medial pterygoid muscles) and myofascial release technique to Temporal and Suboccipital muscles were applied to the TMJ group. In addition to the applications made to the MFG and TMJ, relaxation was applied to the Trapeze, Rhomboid, Levator Scapula and Sternocleidomasteideus muscles. In addition, the deep posterior cervical fascia was loosened.