20 yaş ve üzeri kadınların jinekolojik kanserlere ilişkin bilgi ve farkındalıkları ile etkileyen faktörlerin incelenmesi
Gynecologial cancer awareness of women aged 20 years and over and the factors effecting the situation
- Tez No: 685340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma ile 20 yaş ve üzeri kadınların jinekolojik kanserlere ilişkin bilgi düzeyi ve farkındalık durumları ile etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlandı. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu çalışma İstanbul'da yer alan iki tane eğitim ve araştırma hastanesi kadın doğum servislerinde yatarak tedavi gören 20 yaş üstü kadınlar ve refakatçileri ile yürütüldü. Veriler; kişisel bilgi formu ve jinekolojik kanserler farkındalık ölçeği (JİKFÖ) ile toplandı. Araştırmaya katılan kadınların menarş yaş ortalaması 12.96±1.43 yıl, ilk cinsel ilişkiye girme yaşları 14 ile 37 yıl arasında değişmekte olup, ilk jinekolojik muayeneye gitme yaşı ortalaması 21.76±6.5'dır. Kadınların %23'ünün pap-smear testi yaptırdığı, %50.9'unun ilk jinekolojik muayeneye gebe kaldıklarında gittikleri saptandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the level of knowledge and awareness of the women aged 20 and over about gynecological cancers and the affecting factors. This prospective, descriptive, and cross-sectional study was carried out with the participation of the women aged 20 and over who were having an inpatient treatment in the obstetrics clinics of two training and research hospitals in Istanbul and their companions. The data of the study were collected using the personal information form and the gynecological cancers awareness scale (GCAS). The participants' mean age at menarche was 12.96±1.43 years, their age at the first sexual intercourse ranged between 14 and 37 years, and their mean age at the first gynecological examination was 21.76±6.5 years. It was found that 23% of the participants had a pap-smear test, and 50.9% of them had the first gynecological examination when they became pregnant.