Bilgi işlemsel düşünmenin yabancı dil öğretiminde okuma becerisi bağlamında başarı ve üstbilişe etkisi
The impact of computational thinking in foreign language teaching on success and metacognition in the context of reading skills
- Tez No: 813574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE TUĞBA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Güncel eğitim bilimleri yaklaşımlarında, salt akademik bilginin öğretilmesi yerine öğrencilerde düşünme becerilerinin kazandırılması benimsenmeye başlanılmıştır. Bu beceriler arasında günümüzde en çok öne çıkan yaklaşımlardan birisi bilgi işlemsel düşünmedir. Bilgi işlemsel düşünme genellikle STEM alanları ile anılsa da esasında sosyal bilgilerden sanata kadar birçok alanda ihtiyaç duyulan bir düşünme becerisidir. Bu tez çalışmasında bilgi işlemsel düşünmenin yabancı dil öğrenimindeki yeri araştırılacaktır. Dil öğrenirken öğrenciler günlük hayatta karşılaşılan problemleri çözerler ve bu amaçla öğrenciler birçok kez üstbilişe başvururlar. Üstbiliş bilgi işlemsel düşünme ile bağlantılıdır çünkü üstbiliş arttıkça bilgi işlemsel düşünmenin artması beklenilmektedir. Bu iki düşünme becerisinin birbirini desteklemesi durumunda öğrenenlerde yabancı dil becerisinin gelişmesi beklenilmektedir. Bu tez çalışmasında bilgi işlemsel düşünmenin üstbilişe etkisi ile yabancı dil öğretiminin bir boyutu olan okuma becerilerine etkisi araştırılmaktadır. Bu kapsamda, 2022-2023 eğitim öğretim yılında bir devlet okulunda 7.sınıf düzeyinde okuyan 43 öğrenci ile çalışılmıştır. Araştırmada ön-test & son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veriler okuma becerisi testi ve üstbiliş ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırmanın sonunda, deney grubu lehine öğrencilerin okuma becerilerinde anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca, bilgi işlemsel düşünme etkinlikleri ile üstbiliş arasındaki ilişki kontrol grubu dikkate alınmayarak sadece deney grubu ele alındığında ön test ve son test puanları arasındaki farkın anlamlı olduğu görülmektedir. Bununla birlikte deney ve kontrol grubu birlikte değerlendirildiğinde bilgi işlemsel düşünme etkinlikleri ile üstbiliş arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Bilgi işlemsel düşünme etkinlilerinin geleneksel okuma etkinliklerine karşı üstbiliş puanına olumlu katkı sağlamamıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen sonuçlarının, öğretim tasarımcılarına, uygulayıcılara ve araştırmacılara öğrencilerin etkin yabancı dil öğrenmelerini desteklemeleri yönünde ışık tutma potansiyeli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In current educational sciences approaches, instead of teaching only academic knowledge, it has begun to be adopted to provide students with thinking skills. One of the most prominent approaches among these skills today is computational thinking. Although computational thinking is generally referred to with STEM fields, it is actually a thinking skill needed in many fields from social studies to art. In this thesis, the place of computational thinking in foreign language learning will be investigated. While learning a language, students solve problems encountered in daily life, and for this purpose, students resort to metacognition many times. Metacognition is related to computational thinking because as metacognition increases, computational thinking is expected to increase. If these two thinking skills support each other, it is expected that learners' foreign language skills will also improve. In this thesis, the effect of computational thinking on metacognition and reading skills, which is a dimension of foreign language teaching, are investigated. In this context, 43 students studying at the 7th grade level in a public school in the 2022-2023 academic year were studied. A quasi-experimental design with pre-test & post-test control group was used in the research. Data were obtained by reading skill test and metacognition scale. At the end of the study, a significant difference was found in the reading skills of the students in favor of the experimental group. In addition, when the relationship between computational thinking activities and metacognition is considered only in the experimental group, not the control group, it is seen that the difference between the pretest and posttest scores is significant. However, when the experimental and control groups were evaluated together, no significant relationship was found between computational thinking activities and metacognition. Computational thinking activities did not contribute positively to the metacognition score against traditional reading activities. The results obtained at the end of the study have the potential to shed light on instructional designers, practitioners and researchers to support students' effective foreign language learning.