An integrated method using fuzzy decision making and multi-objective optimization for sustainable supplier selection and order allocation in automotive industry
Otomotiv endüstrisinde bütünleşik bulanık karar verme ve çok amaçlı optimizasyon methoduyla sürdürülebilir tedarikçi seçimi ve sipariş miktarının belirlenmesi
  1. Tez No: 813577
  2. Yazar: İPEK ELDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÖNCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Küresel pazarları etkileyen faktörlerin artmasıyla birlikte, şirketler tüm tedarik zincirini kapsayan rekabet avantajı elde etmeyi sağlayan optimum bir strateji aramak için daha fazla motive olmaktadır. Ayrıca, doğal kaynakların aşırı kullanımı ve tüketicilerin bilinçlenmesi nedeniyle, yönetmelikler daha katı hale gelmiş ve paydaşların baskısı artmıştır. Bu, şirketleri uzun vadeli rekabet elde etmek için stratejilerine ekonomik boyutlara ek olarak çevresel ve sosyal boyutları da dahil etmeye teşvik etmiştir. Bu çalışma, karar vericilerin deneyim ve gözlemlerini, düzeltici ve önleyici faaliyet ve ürün geliştirme oranını dikkate alarak entegre iki aşamalı sürdürülebilir bir tedarikçi seçimi ve sipariş tahsis modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. İlk aşamada sürdürülebilirliğin ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlarına dayalı aralık-değerli sezgisel bulanık analitik hiyerarşi prosesi yöntemi ile her bir alternatif tedarikçinin ağırlığı elde edilir. İkinci aşamada, bu ağırlıklar, optimum tedarikçi sayısını ve sipariş miktarlarını elde etmek için çok ürünlü ve çok amaçlı bir karma tam sayılı doğrusal programlama modeline dahil edilir. Son olarak model, otomotiv endüstrisinde faaliyet gösteren bir orijinal ekipman üreticisi parçaları tedarikçisi firma üzerinde ampirik olarak test edilmiştir. Sonuç olarak, firmada tedarikçi ve ürün kaynaklı tüm faktörlerin ve sistemin sorunları ile karşılaşan uzmanların deneyim ve gözlemlerinin karar verme sürecine dahil edilmesi ve her ürün tipi için optimum tedarikçi sayısı ile sipariş miktarının belirlenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the increasing factors influencing global markets, companies become more motivated to seek an optimum strategy for achieving competitive advantage covering the whole supply chain. Also, due to the excessive use of natural resources and increasing consumers' awareness, the regulations have become stricter and the pressure of stakeholders' has increased. This has stimulated companies to incorporate environmental and social aspects into their strategy in addition to economical aspect in order to achieve long-term competitiveness. This study aims to develop an integrated two-phase sustainable supplier selection and order allocation model considering the experiences and observations of decision makers, corrective and preventive actions and product development rate. In the first phase, the weight of each alternative supplier is obtained through interval-valued intuitionistic fuzzy analytical hierarchy process method based on the economic, environmental, and social dimensions of sustainability. In the second phase, these weights are incorporated into a multi-product and multi-objective mixed integer linear programming model to obtain optimum number of suppliers and order quantities. Lastly, the model is empirically tested on an original equipment manufacturer parts supplier company in automotive industry. As a result, it was ensured that all factors originating from the supplier and product in the company and the experiences and observations of experts who faced with the problems of the system were included in the decision making process and optimum number of suppliers and ordering quantity is determined for each product types.