Ultrasonik ışınlama altında metilen mavisinin bozunması için bimetalik AgCu@MWCNT nanokatalizörünün sentezi ve sonokatalitik performansı
The synthesis and investigation of AgCu@MWCNTnanoparticle and evaluation of its in sonocatalyticdegradation of methylene blue
  1. Tez No: 813578
  2. Yazar: HALİS KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SALİH NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, AgCu@MWCNT nanokatalizörü bir dizi fizikokimyasal hidrotermal proses takip edilerek sentezlendi. AgCu@MWCNT'nin elde edilen katalizörleri, fiziksel ve kimyasal modifikasyonları gözlemlemek için Raman spektroskopisi, TEM, XRD ve XPS analizi ile karakterize edildi. MB'nin bozunması için kullanılan AgCu@MWCNT nanokatalizörünün sonokatalitik aktivitesi, ultrasonik ışınlama altında araştırıldı ve AgCu@MWCNT nanokatalizörü mükemmel bir sonokatalitik aktivite fonksiyonu sergiledi. Sonokatalitik aktivite üzerindeki etkiler, çözelti sıcaklığı (K), Ultrasonik frekans (f) katalizör miktarı (Katalizör), H2O2 konsantrasyonu ve MB konsantrasyonu gibi çeşitli deneysel parametrelerle araştırıldı. MB bozunması için optimum parametre koşulları H2O2 = 40 mM, pH = 10, f = 60 kHz, T = 44 C, Katalizör = 30 mg.L-1 olarak belirlendi. Sonokatalitik aktiviteden sonra MB'nin bozunma yüzdesi 60 dakika boyunca %90.2 olarak bulundu. Bulgular, AgCu@MWCNT nanokatalizörlerinin varlığında, sonokatalitik koşullar altında MB'nin parçalanmasında OH ve %O2 - radikallerinin ana moleküller olarak belirlendiğini göstermiştir. Bozunma sürecinde oluşan boyanın ara yan ürünleri GC-MS tekniği ile karakterize edilmiştir. Genel olarak, sonuçlara dayanarak, AgCu@MWCNT nanokatalizörleri, ultrasonik proses yöntemi kullanılarak MB'nin bozunması için etkili bir nanokatalizör olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, AgCu@MWCNT nanocatalyst was prepared and investigated by a series of spectroscopic analyses and used to degrade methylene blue under sonocatalytical conditions. The effects on sonocatalytic activity were investigated with various experimental parameters such as solution temperature (K), Ultrasonic frequency (f), amount of catalyst (Catalyst), H2O2 concentration and MB concentration. Optimum parameter conditions for MB degradation were determined as H2O2 = 40 mM, pH = 10, f = 60 kHz, T = 44 C, Catalyst = 30 mg.L-1. The percent degradation of MB after sonocatalytic activity was 90.2% for 60 minutes. The findings showed that in the presence of AgCu@MWCNT nanocatalysts, OH and %O2 - radicals were determined as the main molecules in the degradation of MB under sonocatalytic conditions. The intermediate by-products of the dye formed during the degradation process were characterized by the GC-MS technique. Overall, based on the results, AgCu@MWCNT nanocatalysts were identified as an effective nanocatalyst for the degradation of MB using the ultrasonic processing method.