Hemşirelik öğrencilerinin insan onuruna ilişkin anlayış ve algıları
Nursing students' understanding and perceptions of human dignity
- Tez No: 813576
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hemşirelik mesleğinin temelini insan onuru kavramı oluşturmaktadır. Ancak, onur kavramı soyut, çok boyutlu, görünürlüğü ve ölçülebilirliği neredeyse olanaksız bir kavram olduğundan, hemşirelik uygulamalarında hasta onurunun korunmasına yönelik hemşirelik rol ve işlevlerini somut olarak ortaya koyabilmek oldukça güçtür. Bu durum, onur kavramının hemşirelik eğitim programlarında etkili bir şekilde ele alınmasını da güçleştirmekte, yalnızca teorik bilgi olarak tartışılmasına yol açmakta; insan ve hasta onurunun korunması hemşireliğin duyuşsal ve etik yönünün elzem bir öğesi olmasına karşın, bu anlayış ve yaklaşımın uygulamaya aktarılmasını güçleştirmektedir. Bu tanımlayıcı nitelikteki araştırmayla somut veriler neticesinde hemşirelik öğrencilerinin insan onuruna ilişkin algılarını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın etik kurul onayı ve idari izinler alındıktan sonra, Ankara'da Devlet ve Vakıf Üniversitelerinin Hemşirelik Lisans Programlarına kayıtlı öğrenciler ile yüz yüze anket aracılığıyla gerçekleştirilmesi, elde edilecek verilerin ise tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ile analiz edilmesi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of human dignity forms the basis of the nursing profession. However, since the concept of honor is an abstract, multidimensional concept, its visibility and measurability is almost impossible.It is very difficult to concretely reveal the nursing roles and functions for the protection of patient dignity in nursing practices.This situation also complicates the effective handling of the concept of honor in nursing education programs and causes it to be discussed only as theoretical knowledge; Although the protection of human and patient dignity is an essential element of the affective and ethical aspects of nursing, it makes it difficult to transfer this understanding and approach to practice.With this descriptive study, it was aimed to determine the perceptions of nursing students about human dignity as a result of concrete data.After the approval of the ethics committee and administrative permissions, the research was planned to be conducted through face-to-face questionnaires with the students enrolled in the Nursing Undergraduate Programs of State and Foundation Universities in Ankara, and the data to be obtained would be analyzed with descriptive statistical methods.