Ameliyathane hemşirelerinde cerrahi dumanın etkileri ve cerrahi dumandan korunmaya yönelik aldıkları önlemler: İki ülke örneği
The effect of surgical smoke in operating room nurses and the precautious they take to protect themselves from surgical smoke :The example of two countries
- Tez No: 813590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK GÜRÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ameliyathane Hemşirelerinde Cerrahi Dumanın Etkileri ve Cerrahi Dumandan Korunmaya Yönelik Aldıkları Önlemler: İki Ülke Örneği Amaç: Bu araştırma ameliyathane hemşirelerinde cerrahi dumanın etkileri ve cerrahi dumandan korunmaya yönelik aldıkları önlemlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi ve Filistin Gazze şeridi Al Şifa Hastanesi'nde Haziran 2022-Temmuz 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini ilgili hastanelerin ameliyathanelerinde çalışan 169 ameliyathane hemşiresi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri literatür doğrultusunda hazırlanan form ile araştırmacılar tarafından yüz yüze toplanmıştır. Bulgular: Araştırmada Filistin'de çalışan hemşirelerin yaş ortalaması 30.67±5.65, Türkiye'de çalışan hemşirelerin yaş ortalaması 30.47±7.85 olarak belirlenmiştir. Filistin'de çalışan hemşirelerin %68.7'sinin, Türkiye'de çalışan hemşirelerin ise %84.3'ünün kadın olduğu saptanmıştır. Filistin'de çalışan hemşirelerin cerrahi duman nedeniyle %96'sı saçlarda koku, %50.5'i baş ağrısı, %30.3'ü baş dönmesi ve %21.2'si havayolu inflamasyonu semptomlarını yaşadıklarını ifade etmiştir. Türkiye'de çalışan hemşirelerin ise cerrahi duman nedeniyle %67.1'i baş ağrısı, %54.3'ü öksürük, %50'si göz yaşarması ve %41.4'ü bulantı semptomlarını yaşadıklarını belirtmiştir. Her iki ülkede de hemşirelerin çoğunluğunun cerrahi dumandan korunmak için cerrahi maske, eldiven ve cerrahi önlük kullandığı saptanmıştır. Sonuç: Ameliyathanelerde cerrahi dumandan korunmaya yönelik alınan önlemlerin yetersiz olduğu ve hemşirelerin buna bağlı bazı sorunlar yaşadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effects of Surgical Smoke in Operating Room Nurses and the Precautions They Take for Protection from Surgical Smoke: The Case of Two Countries Aim: This research was carried out to determine the effects of surgical smoke in operating room nurses and the precautions they take to protect from surgical smoke. Material and method: The research was carried out between June 2022 and July 2023 at Atatürk University Research Hospital and Al Şifa Hospital in Palestine Gaza Strip. The population of the study consisted of 169 operating room nurses working in the operating rooms of the relevant hospitals. The data of the research were collected face to face by the researchers with a form prepared in line with the literature. Results: In the study, the average age of nurses working in Palestine was 30.67±5.65, and the average age of nurses working in Turkey was 30.47±7.85. It was determined that 68.7% of the nurses working in Palestine and 84.3% of the nurses working in Turkey were women. 96% of the nurses working in Palestine stated that they experienced odor in the hair, 50.5% headache, 30.3% dizziness and 21.2% airway inflammation symptoms due to surgical smoke. On the other hand, 67.1% of the nurses working in Turkey stated that they experienced headache, 54.3% cough, 50% tearing and 41.4% nausea due to surgical smoke. It has been determined that the majority of nurses in both countries use surgical masks, gloves and surgical gowns to protect themselves from surgical smoke. Conclusion: It was determined that the precautions taken to prevent surgical smoke in the operating rooms were insufficient and the nurses experienced symptoms related to this.