Nefroloji Polikliniğinde Takibi Yapılan Hastalarda Sodyum-Glukoz Ko-Transporter-2 (SGLT-2) İnhibitörlerinin Kullanımının Değerlendirilmesi
Assessment of the use of sodium-glucose co-transporter-2 (SGLT-2) inhibitors among patients monitored in the nephrology outpatient clinic
- Tez No: 813609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGİN EKİNCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Öztürk, Z., Nefroloji Polikliniğinde Takibi Yapılan Hastalarda Sodyum-Glukoz Ko-Transporter 2 (SGLT-2) İnhibitörlerinin Kullanımının Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Klinik Eczacılık Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2023. Erişkin nüfusun yaklaşık %10'unda en az bir çeşit böbrek hasarı olduğu ve böbrek hastalığı olanlarda yaşam kalitesinin düşük, mortalite ve morbiditenin 10-30 kat daha yüksek olduğu bilinmektedir. Sodyum glukoz ko-transporter 2 (SGLT-2) inhibitörlerinin, renoprotektif ve kardiyoprotektif etkileri sebebiyle son yıllarda diyabetik ve non-diyabetik hastalarda kullanımı artmıştır. Bu çalışmada, Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Nefroloji Bilim Dalı polikliniğinde takibi yapılan hastalarda SGLT-2 inhibitörlerinin kullanımının böbrek hastalığı ve prognozuna olan etkisinin ve hastaların kullandığı diğer ilaçların nefrotoksisite riski açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca hastaların yaşam kalitesinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışma Eylül 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında prospektif olarak yürütülmüş ve toplam 72 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 36 (%50)'sı kadın ve genel yaş ortancası (minimum-maksimum) 65 (35-83) yıldır.
Özet (Çeviri)
Ozturk, Z., Evaluation of the Use of Sodium-Glucose Co-Transporter 2 (SGLT-2) Inhibitors in Patients Followed Up in the Nephrology Outpatient Clinic, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences, Master Thesis in Clinical Pharmacy, Ankara, 2023. Approximately 10% of the adult population has at least one type of kidney damage. It has been known that the quality of life is low and the mortality and morbidity rates are 10-30 times higher in patients with kidney disease. The use of sodium glucose co-transporter2 (SGLT-2) inhibitors in diabetic and non-diabetic patients has increased in recent years due to their renoprotective and cardioprotective effects. In this study, it was aimed to evaluate the effects of the use of SGLT-2 inhibitors on kidney disease and prognosis in patients followed in the Hacettepe University Hospitals Nephrology Department outpatient clinic, and to evaluate the nephrotoxicity risk of other drugs used by the patients. The study also aimed to evaluate the quality of life of the patients. The study was conducted prospectively between September 2022 and February 2023 and a total of 72 patients (50% female) were included with a median age (range) of 65 (35-83) years.