Özel öğrenme güçlüğü olan çocuklarda duyu bütünleme eğitiminin praksis becerileri ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of sensory integration training on praxis skills and quality of life in children with special learning disabilities
- Tez No: 813613
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, duyu bütünleme eğitiminin Özel Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG) olan çocuklarda, praksis becerileri ve yaşam kalitesine etkilerini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya Özel Eğitim Merkezlerinde ÖÖG destek eğitim programına devam eden Diagnostik and Statistical Manuel of Mental Disorders (Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı/DSM-IV) tanı kriterlerine göre öğrenme güçlüğü tanısı alan 27 çocuk dahil edildi. Yaşları 7-11 arasında olan çocuklardan, 13 birey tedavi grubu, 14 birey kontrol grubu olarak belirlendi. Kontrol grubu, 8 hafta boyunca Milli Eğitim Bakanlığı ÖÖG destek eğitim programına devam ederken, tedavi grubuna buna ilave olarak 8 hafta boyunca fizyoterapist eşliğinde haftada 3 gün, günde 45 dakika olmak üzere duyu bütünleme eğitimi verildi. Değerlendirmeler, duyu bütünleme eğitimi öncesinde ve sonrasında her iki gruba da yapıldı. Çalışmaya katılan çocukların praksis becerilerinin değerlendirilmesinde Nöromotor Performans Klinik Gözlemi ve Ayres Güney Kaliforniya Duyu Bütünleme Testi (SCSIT)'nin somatoduyusal algı alt testlerinden Dokunma Uyarısının Lokalizasyon Testi ve Çift Dokunma Uyarısının Lokalizasyon Testi kullanıldı. Yaşam kalitesi, Pediatrik Sağlıkla İlgili Yaşam Kalitesi İndeksi (PEDSQL) ile değerlendirildi. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda tedavi grubunda praksis ve yaşam kalitesinin kontrol grubuna oranla anlamlı düzeyde arttığı tespit edildi (p0,05). Sonuç olarak, fizyoterapistler eşliğinde verilen duyu bütünleme eğitiminin özel öğrenme güçlüğü olan çocukların günlük yaşam kalitesini ve praksis becerilerini arttırdığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of sensory integration education on praxis skills and quality of life in children with special learning disabilities. The study included 27 children. The cildren were diagnosed with learning disabilities according to Diagnostic and Statistical Manuel of Mental Disorders (DSM)- IV criteria, who attended the Ministry of National Education SLD Support Education Program at the Special Education and Rehabilitation Centers. Among the children aged beetween 7 and 11 years old, 13 people were determined as the treatment group and 14 people as the control group. While the control group continued the education program of the Ministry of National education for 8 weeks, the study group was additionally given sensory integration training for 8 weeks, 3 days a week, 45 minutes a day in peer week accompained by a physiotherapist. Evaluations were made in both groups before and after sensory integration training. In the evaluation of the praxis skills of the children participating in the study. The somatosensory perception subtests of Neuromotor Performance Clinical Observation and Ayres Southern California Sensory İntegration Test (SCSIT) Localization Test of Touch Stimulus and Localization Test of Double Touch Stimulus were used. Quality of life was assessed with the Pediatric Health Related Quality of Life Index (PEDSQL). As a result of the statistical analysis, it was determined that praxis and quality of life increased significantly in the treatment group compared to the control group (p< 0.05). There was a significant difference in favor of the treatment group in the Localization Test of Touch Stimulus (p0.05). As a result, it was determined that sensory integration education given with physiotherapists, contributed to the Daily life skills and praxis skills of the children with special learning disabilities