Crohn hastalarında inflamatuar belirteçler ve fiziksel aktivite düzeyinin kas kuvveti ve denge ile ilişkisi
The relationship of inflammatory markers and physical activity level with muscle strength and balance in crohn's patients
- Tez No: 813614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİŞAH GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Crohn hastalığı, gastrointestinal sistemi etkileyen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Hastalığa bağlı görülen beslenme bozuklukları ve kilo kaybı, kas zayıflığına ve ilişkili problemlere neden olabilir. Bu çalışmanın amacı Crohn hastalarında inflamatuar belirteçler fiziksel aktivite düzeyi ile kas kuvveti ve denge arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Ayrıca tanı yılının bu parametrelerle ilişkisi incelenmiştir. Çalışmaya TC. Sağlık Bakanlığı Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü'nde takip edilen 55 kadın, 92 erkek toplam 147 (yaş:33.93±5,82) crohn hastası dahil edildi. Hastane sisteminden hastaların C-Reaktif Protein (CRP) eritrosit sedimentasyon oranı (ERS) ve beyaz kan hücresi (WBC) değerleri alındı. Hastaların fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Düzeyi Anketi-kısa form ile, dengeleri zamanlı kalk ve yürü testi, el kavrama kuvveti el dinamometresi ile, quadriceps, iliopsoas gövde ekstansör kas kuvvveti manuel kas testi ile postürü Corbin'in postür analiz ölçeği, yorgunluğu Yorgunluk etki ölçeği ile değerlendirildi. İnflamatuar belirteçler (CRP, ERS ve WBC) ile denge arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
Crohn's disease is a chronic inflammatory disease that affects the gastrointestinal tract. Nutritional disorders and weight loss due to the disease can cause muscle weakness and related problems. The aim of this study is to investigate the relationship between inflammatory markers, physical activity level and muscle strength and balance in patients with Crohn's disease. In addition, the relationship of the year of diagnosis with these parameters was examined. TC to work. A total of 147 (age: 33.93±5.82). Crohn's patients, 55 female and 92 males, followed in the Gastroenterology Department of the Ministry of Health Haseki Training and Research Hospital were included. C-Reactive Protein (CRP)., erythrocyte sedimentation rate (ERS). and white blood cell (WBC). values were obtained from the hospital system. Physical activity levels of patients with International Physical Activity Level Questionnaire-short form, balance with timed get up and walk test, hand grip strength with hand dynamometer, quadriceps, iliopsoas trunk extensor muscle strength with manual muscle test, posture with Corbin's posture analysis scale, fatigue effect evaluated with the scale. There was no significant relationship between inflammatory markers (CRP, ERS, and WBC). and balance (p> 0.05).