Tıbbi cihaza bağlı basınç yarası risk değerlendirme ölçeğinin geliştirilmesi
Developing a medical device-related pressure wound risk assessment scale
- Tez No: 813625
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY İPEK ÇOBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Araştırma tıbbi cihaz uygulanan hastaların tıbbi cihaza bağlı basınç yarası riskini değerlendirmek için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Metodolojik olarak gerçekleştirilen bu araştırma tıbbi cihaza bağlı olan hastaların bakım ve tedavisinin yapıldığı; yoğun bakım üniteleri, palyatif bakım kliniği, evde bakım birimi, cerrahi ve dahili kliniklerde gerçekleştirilmiştir. Tıbbi Cihaza Bağlı Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeğinin geçerlik-güvenirlik çalışması 200 tıbbi cihaza bağlı hasta ile yapılmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında,“Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu”, taslak“Tıbbi Cihaza Bağlı Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği (TCBYRÖ)”ve“Braden Risk Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler; güvenirlik ve geçerlik analizleri kapsamında, Açıklayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizi, Cronbach's Alpha, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, veri değerlendirilmelerinde yüzdelik, ortalama, bağımsız gruplarda t testi ve ileri analizler de kullanılmıştır. Bulgular: Tıbbi Cihaza Bağlı Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeğinin Cronbach's alpha güvenilirlik değeri 0,73 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to develop a valid and reliable measurement tool to evaluate the risk of pressure ınjury happening because of medical devices in patients who use medical devices. Materials and Methods: This methodological study was conducted in intensive care units, palliative care clinics, home care units, and surgical and internal diseases clinics where care and treatment of patients using medical devices were provided. The validity-reliability study of the Medical Device-Induced Pressure Injury Risk Assessment Scale was conducted with 200 patients who were using medical devices. The“Patients' Descriptive Characteristics Form”,“Medical Device-Induced Pressure Injury Risk Assessment Scale draft (MDPIRS)”, and“Braden Risk Assessment Scale”were used to collect the data for the study. The data were analyzed with the Exploratory and Confirmatory Factor Analysis, Cronbach's Alpha, and Pearson Product Moments Correlation analysis within the scope of reliability and validity analyses. Also, percentages, mean values, independent groups t-tests, and further analyzes were used in the evaluation of the study data. Results: The Cronbach's Alpha Reliability Value of the Medical Device-Induced Pressure Ingury Risk Assessment Scale draft was determined as 0.73.