Havalı tabanca sporcularının atış sırasındaki hareketlerinin skora etkisinin fotogrametrik yöntem ile analizi
Analysis of the score effect of air pistol athletes' movements during shooting by photogrammetric method
  1. Tez No: 813633
  2. Yazar: SEVAL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Son yıllarda teknolojinin ilerlemesi ile hareket analizi ve biyomekanik üzerine yapılan çalışmalar, araştırmacıların en çok ilgi duyduğu alanlardan biri haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, havalı tabanca atıcılarının, ölçümler sırasında elde edilen en iyi ve en kötü skorlu atışlarının 3B koordinat grafiklerini çıkarmak ve bu grafikleri kinematik olarak değerlendirmektir. Çalışma Gazi Atıcılık sporcuları ve Ankarada farklı kulüplerden 5 erkek ve 4 kadın sporcunun gönüllü olarak katılımı ile Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan yarı müsabaka süresine eşit olan 37 dakika 30 saniye süre verilerek 30 atış yapmaları istenmiştir. Çalışmada havalı tabanca sporcularının ölçümlerini kayıt altına almak için Optitrack V120 Trio model stereo kamera, sporcuların kinematik analinizini yapabilmek için ise fotogrametrik yöntemle sporcu hareketlerinin analiz edildiği, sporcu üzerine yerleştirilen işaretçilerin üç boyutlu koordinatlarının gerçek zamanlı olarak belirleyen Fotogrametrik Hareket Analizi Yazılımı (FHAY) kullanılmış ve sporcuların hareket analizleri yapılmıştır. Yapılan atışlar sonrasında sporcuların en iyi ve en kötü atışları skor sonuçlarına göre belirlenerek bu atışlara ait verilerin Matrix Laboratory (MATLAB) ortamında grafikleri oluşturulmuş ve bu grafiklere göre değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda tabanca ucu, bilek ve dirsek noktalarının X,Y,Z yönlü hareketlerinde her sporcuda farklı farklı hataların olduğu sporcuların tamamında tespit edilmiştir. Sporcuların üzerine yerleştirilen işaretçiler ölçümler sonrasında incelendiğinde özellikle hareketli olan bölgelerin (tabanca ucu, bilek ve dirsek) atış esnasında skoru etkilediği, diğer bölgelerin koordinatlarında stabile daha yakın yer değişikliğinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies on motion analysis and biomechanics have become one of the most interested areas by researchers over the last years with the technological progress. The aim of this study is to draw the 3D coordinate graphics of the best and the worst scoring shootings of the air pistol shooters during the measurements and to evaluate these graphics through kinematic analysis. The study was carried out at the Turkish Olympic Training Center with the volunteer shooters consisting of 5 male and 4 female shooters from Gazi Shooting Club and various shooting clubs in Ankara. The participants were asked to shoot 30 shots in 37 minutes and 30 seconds which is equal to half competition time.. In the study, the Optitrack V120 Trio model stereo camera was used to record the measurements of the air pistol shooters, and the FHAY software, which analyzes the movements of the shooters by photogrammetric method and determines the three-dimensional real-time coordinates of the markers placed on the shooters, was used to make the kinematic analysis of the shooters. After the shootings, the best and worst shots of the shooters were determined according to the scores, and the graphics of the data of these shots were drawn by Matrix Laboratory (MATLAB) and they were evaluated according to these graphics. As a result of the evaluations, it has been detected that all shooters have error, each having different errors in the X, Y, Z directional movements of the air pistol's low end that is under the, wrist and elbow points. Upon examining the markers placed on the shooters after the measurements, it was concluded that the mobile parts (air pistol front sight, wrist and elbow) in particular affected the score during the shooting, while the displacement in the coordinates of the other parts were nearly stable.