Amut hareketinin biyomekanik modelinin bir genetik algoritmayla incelenmesi
Inspection of biomechanical model of handstand motion via a genetic algorithm
  1. Tez No: 813638
  2. Yazar: VOLKAN DAĞHAN YAYLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ARITAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Spor, Bioengineering, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Spor Biyomekaniği alanının temel yöntemlerinden biri insan hareketinin yakalanması ve bunların matematiksel yöntemlerle analiz edilmesidir. Bu tür yöntemler insan hareketi kinematik verilerinden yola çıkarak ters dinamik analizle kuvvetleri ve/veya torkları kestirmeye yarar. Fakat analiz için gereken kuvvetler bu akış ile elde edilmek yerine harekete yol açan kuvvetler doğrudan bilgisayar aracılığıyla sentezlendiğinde bu deneysel verilere bağımlılığın ortadan kalkması sağlanacaktır. Özellikle henüz nasıl yapılacağı bilinmeyen sporcu hareketleri hakkında fikir sahibi olabilmek, sporun ufkunu genişletebilmek için bu tür bir yaklaşımın gerekli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın hedefi amut hareketinin bir genetik algoritmayla sentezlenmesi ve bu sentez sürecinin incelenmesidir. Genetik algoritma ile amut hareketi sentezi gerçekleştirilerek böyle bir sentezin mümkün olduğu belgelenmiş, yöntemin diğer insan hareketleri için de uygulanabilirliğine işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A basic method of Sports Biomechanics is capturing human motion and analysing them using mathematical methods. These methods provides us with an estimation of forces and/or torques through inverse dynamic analysis, starting from kinematic data of human motion. Though when the forces required for this analysis are synthesized directly using a computer, dependence on these experimental data would be nullified. Such an approach is thought to be necessary to have an opinion about sports motions those which are still not realised, and hence to expand the horizon of sports. Aim of this study is synthesis of handstand motion using a genetic algorithm and inspection of this synthesis process. It has been documented that such a synthesis is possible by realising synthesis of a handstand motion, and it has been pointed out that the method can be applied to synthesis of other human motions.