Akut hemipleji hastalarında sanal gerçeklik uygulamalarının mobilite, fonksiyonellik, denge, düşme korkusunun üzerindeki etkileri
The effects of virtual reality applications on mobility, functionality, balance, fear of falling in patients with acute hemiplegia
  1. Tez No: 813644
  2. Yazar: NURAY AYTAN AKCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ÖZKURT, PROF. DR. AYHAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı akut hemipleji hastaların sanal gerçeklik uygulamalarının mobilite, fonksiyonellik, denge, düşme korkusunun üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Nöroloji bölümü yataklı serviste takip edilen 38 hasta katıldı 19 hasta çalışma grubu (n=19) ve 19 hasta kontrol grubu (n=19) olarak iki eşit gruba ayrıldı. Çalışma grubundaki hastalara sanal gerçeklik uygulaması yapılırken, kontrol grubundaki hastalara sanal gerçeklik uygulaması yapılmadı. Çalışma grubuna istirahat halindeyken ormanda yürür tempoda video olan sanal gözlük kullanıldı. Çalışma grubundaki hastalar, her bir hasta hastanede hafta içi 5 gün/2 hafta boyunca toplamda 10 seans olmak üzere olmak üzere her gün 30 dakika sanal gerçeklik uygulamasına tabi tutuldu. Her 2 grubun demografik bilgileri, ilk gün ve 10 gün sonra değerlendirilmesi Brunnstrom Hemipleji Alt Üst Ekstremite Motor Evrelemesi, Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ), Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Uluslararası Düşme Etkinliği Ölçeği (UDEÖ) ve Fonksiyonel Ambulasyon Sınıflaması (FAS) gerçekleştirildi. Tedavi öncesi ve sonrası değerlendirilmesi sonucuna göre araştırma değişkenlerine ait değerlerin, çalışma ve kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir (p>0,05). Sonuç olarak her iki gruba yapılan tedavi protokolleri olumlu sonuç vermiş fakat sanal gerçeklik uygulamalarıyla yapılan egzersizlerin hemiplejik hastalarda göre motor evrelemenin, bağımsızlık, denge, düşme ve ambulasyonun daha etkili olduğu görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of virtual reality applications on mobility, functionality, balance and fear of falling in patients who were followed up in the inpatient service of Başakşehir Çam ve Sakura City Hospital neurology department were divided into two equal groups, 19 patients in the study groups (n=19) and 19 patients in the control groups (n=19). While virtual reality application was applied to the patients in the study group, virtual reality application was not applied to the patients in the contol group. Virtual glasses with video at the pace of walking in the forest were used while thestudy group was at rest. The patients in the study group were subjected to 30 minutes of virtual reality application every day, for a total of sessions, for 5 days/2 weeks on weekdays, each patient in the hospital. Demographic information of both groups, evalucation on the first day and 10 days later Brunnstrom Hemiplegia Lower Upper Extremity Motor Staging, Functional İndependence Scale (FIM). Berg Balance Scale (BDI), İnternational Fall Efficiency Scale (FES) and Functional Ambulation Classification (FAS) was carried out. According to the results of the pre- and post- treatment evaluation, it was determined that the values of the research variables did not Show a statistically significant difference compared to the study and control groups (p>0.05). As a result, the treatment protocols appşied to both groups gave positive results, but it was not seen that the exercises performed with virtual reality applications were more effective in motor staging, independence, balance, falling and ambulation than in hemiplegic patients.