Isparta çam ormanlarında Leptoglossus occidentalis heıdemann, 1910 (Hemıptera: Coreıdae)'in biyolojisi
Biology of Leptoglossus occidentalis heidemann, 1910 (Hemiptera: Coreidae) in pine forests in Isparta
- Tez No: 813648
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, 2020-2022 yıllarında Leptoglossus occidentalis'in biyolojisini ortaya koymak amacıyla Isparta çam ormanlarında gerçekleştirilmiştir. Çalışma iki yükselti aralığında (900-1200 ve 1200-1700 m) periyodik arazi çalışmaları ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca il genelinde saha taramaları yaparak böceğin biyolojik döngüsü belirlenmeye çalışılmıştır. Alt yükseltide 114, üst yükseltide 71 gözlem yapılmış ve yumurta, nimf ve ergin sayıları kaydedilmiştir. Böceğin her iki yükseltide yılda iki generasyon verdiği, alt yükseltide mayıs ayı başında erginlerin kışlaklardan çıktığı, mayıs-ekim döneminde iki neslin gelişimini tamamladığı belirlenmiştir. Yumurta döneminin ilk generasyonda mayıs ortası-haziran sonu, ikinci generasyonda ağustos başı-eylül ortası olduğu anlaşılmıştır. Üst yükseltide mayıs ortasından itibaren erginlerin görülmeye başladığı, temmuz ortasından itibaren ağustos ayı sonuna kadar yoğun olarak erginlerin görüldüğü, aynı zamanda farklı nimf dönemlerinin bir arada bulunduğu tespit edilmiştir. Yumurta döneminin ilk generasyonda haziran ortası-temmuz ortası, ikinci generasyonda ağustos ortası-eylül sonu olduğu anlaşılmıştır. Her iki yükseltide kasım ayı başından itibaren erginlerin kışlamaya geçtiği ve ay boyunca erginlerin görülmeye devam ettiği saptanmıştır. Karaçam, kızılçam, sarıçam ve fıstık çamı türlerinin kozalak ve tohumlarında zarar yaptığı ve yayılış alanını giderek genişlettiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in pine forests in Isparta to reveal the biology of Leptoglossus occidentalis in the years 2020-2022. The study was carried out with periodic field studies in two elevation ranges (900-1200 and 1200-1700 m). In addition, the biological cycle of the insect was tried to be determined by making field surveys throughout the province. 114 observations were made at the lower elevation and 71 at the upper elevation, and the number of eggs, nymphs and adults observed were recorded. It has been determined that insect gives two generations a year on both elevations, adults emerge from the shelter place at the beginning of May on the lower elevations, and two generations complete their development in the period of May-October. It was understood that the egg period was mid-May-end of June in the first generation, and early-August-mid-September in the second generation. It was determined that adults started to be seen in the upper elevation from mid-May, adults were seen intensively from mid-July until the end of August, and at the same time, different nymph stages together. It was understood that egg period was mid-June-mid-July in the first generation, and mid-August-end of September in the second generation. In both elevations, it was determined that adults started wintering from the beginning of November and continued to be seen throughout the month. It was observed that black pine, brutian pine, Scots pine and stone pine species caused damage to cones and seeds and gradually expanded their distribution area.