Isparta yöresi çam ormanlarında çam kese böceği Thaumetopoea wilkinsoni zararının artım üzerine etkisi
Impact of pine processionary moth Thaumetopoea wilkinsoni on growth of pine forest in Isparta district
- Tez No: 444876
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman Mühendisliği Anabilim Dalı'nda“Yüksek Lisans Tezi”olarak, 2014-2015 yıllarında böcek zararına maruz kalmış ve kalmamış sahalarda, örnek ağaçlardan artım kalemlerinin alınması, yıllık artım miktarlarının ölçülmesi ve bunların değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma için seçilen alanlar; Isparta Orman İşletme Şefliği'ne bağlı Atabey ağaçlandırma sahası, Eğirdir Orman İşletme Şefliği'ne bağlı Bedre ağaçlandırma sahası ve Yalvaç Orman İşletme Şefliği'ne bağlı Özgüney ağaçlandırma sahasıdır. Çalışılan alanlardaki ağaç türleri kızılçam (Pinus brutia Ten.) ve karaçam (P. nigra Arn. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe)'dır. Atabey ağaçlandırma sahasında 2007 yılında meydana gelen Çam keseböceği (ÇKB) (Thaumetopoea wilkinsoni) epidemisinin o yıl ve takip eden yıllardaki artım üzerine etkisi araştırılmıştır. Bedre ağaçlandırma sahasında 2014 yılında meydana gelen yoğun olarak ÇKB zararına uğramış ve hiç zarara uğramamış ağaçlardan örnekler alınarak böceğin artıma etkisi tespit edilmiştir. Özgüney ağaçlandırma sahasında da, önceki yıllarda hiç zarar görmediği halde 2014 yılında yoğun zarara maruz kalan bireylerden alınan artım kalemleri üzerinde, ağaçların önceki yıllar ile 2014 yılında yaptığı artım miktarı karşılaştırılmıştır. Yapılan örnekleme ve ölçümlerle beraber, ağaçlarda artım üzerinde yağış miktarları ve kuraklığın önemli etkisi olabileceği düşünülerek artımla ilgili elde edilen veriler, meteorolojik verilerle karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda, örneklemelerin yürütüldüğü tüm alanlarda, ağaçlarda meydana gelen artım kayıplarının tamamen böcek zararı ile ilgili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as“Master's Thesis”at Süleyman Demirel University, Graduate School of Applied and Natural Sciences, Department of Forest Engineering between 2014 and 2015 in the sites damaged and undamaged by insects by taking increment cores from sample trees, calculating the annual increment and evaluating them. The sites selected for the study included Atabey afforestation site affiliated to Isparta Forest Directorate, Bedre afforestation site affiliated to Eğirdir Forest Directorate and Özgüney afforestation site affiliated to Yalvaç Forest Directorate. The tree species in the study sites were Pinus brutia Ten. and P. nigra Arn. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe. The effect of pine processionary moth (PPM) (Thaumetopoea wilkinsoni) epidemic that occurred in 2007 in Atabey afforestation site on the increment in that year and the subsequent years was explored. Samples were taken from the heavily damaged and undamaged trees under the influence of PPM epidemic in Bedre afforestation site in 2014 and the effect of the moths on increment was revealed. In Özgüney afforestation site, the amount of increment in previous years and the one in 2014 were compared on the basis of the increment cores taken from the individual trees that were heavily damaged in 2014 although they were not damaged in previous years. Through sampling and measurements performed, the data obtained with regard to increment were compared with the meteorological data and interpreted considering that the precipitation and drought might also have an effect on increment. The end of the study period, it was concluded that the increment losses in the trees in all the study sites sampled were totally associated with the damage caused by the moth.