Isparta Orman Bölge Müdürlüğü ormanlarında çam keseböceği thaumetopoea pityocampa (den. & schiff.)'nın biyolojisi ve tabii düşmanlarının araştırılması
Investigations on biyology and natural enemies of pine processionary moth thaumetopoea pityocampa (den. & schiff.) in forests of Isparta forest concervancy
  1. Tez No: 84657
  2. Yazar: NEJLA PEKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS OĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışma, Nisan 1997-Mayıs 1999 tarihleri arasında, Isparta Orman Bölge Müdürlüğü ormanları ve SDÜ Orman Fakültesi Entomoloji laboratuvarında yapılmıştır. Çalışma alanının değişik mevkilerinden Çam keseböceğinin tırtıl keseleri ve yumurta koçanları toplanmıştır. Laboratuvarda Çam keseböceğinin biyolojisi ve tabii düşman türleri tespit edilmiştir. Çalışma süresince Çam keseböceğinin doğal düşmanlarından yumurta parazitoidi 2 tür, tırtıl parazitoidi 4 tür ve predatörü 2 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden yumurta parazitoidleri: Ooencyrtus pityocampae Mercet (Hymenoptera, Encyrtidae), Anastatus sp. (Hymenoptera, Eupelmidae); tırtıl parazitoidleri: Phryxe caudata Rond. (Diptera, Tachinidae), Compsilura concinnata Meig. (Diptera, Tachinidae), Scambus sp. (Hymenoptera, Ichneumonidae) ve Erigorgus sp. (Hymenoptera, Ichneumonidae); predatörleri ise: Calasoma sycophanta L. (Coleoptera, Carabidae) ve Forficula auricularia L. (Dermaptera, Forficulidae)'dır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was done in forest areas of İsparta Forest Concervancy and at laboratory of Entomology of Süleyman Demirel University Faculty of Forestry between April 1997 and May 1999. Caterpillar nests and egg-batches of Pine processionary moth were collected from the chosen stations in the study area. Biology and natural enemy species of Pine processionary moth was observed under the laboratory conditions. For the study time, from natural enemies of Pine processionary moth, 2 species of egg parasitoids, 4 species of caterpillar parasitoids and 2 species of predators was found. Among observed enemy species, egg parasitoids were Ooencyrtus pityocampae Mercet (Hymenoptera, Encyrtidae) and Anastatus sp. (Hymenoptera, Eupelmidae); caterpillar parasitoids were Phryxe caudata Rond. (Diptera, Tachinidae), Compsilura concinnata Meig. (Diptera, Tachinidae), Scambus sp. (Hymenoptera, Ichneumonidae) and Erigorgus sp. (Hymenoptera, Ichneumonidae) and predators were Calasoma sycophanta L. (Coleoptera, Carabidae) and Forficula auricularia L. (Dermaptera, Forficulidae).