Gebelerde stria gravidarum ve uriner inkontinans arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between stria gravidarum and urinary incontinence in pregnancy
  1. Tez No: 813666
  2. Yazar: MUHAMMED MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GAZİ UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Çalışmadaki amacımız gebelerde stres inkontinans tanısı ile stria gravidarum bulgusu arasındaki ilişkiyi incelemek, aralarında herhangi bir korelasyon olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Konya Selçuk Üniversitesi klinik araştırmalar etik kurulunun onay vermesi ile bu çalışmaya başlandı. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran, bilgilendirilmiş gönüllü onam formunu imzalayan ve belirlenen dahil etme ve hariç tutma kriterlerini taşıyan 100 gebe hastaya; demografik verilerin ve bazı klinik özelliklerin yer aldığı sorulardan oluşan bir valide edilmemiş stres inkontinans ve stria gravidarum anketi yapıldı.Anketin bir bölümünde stria gravidarumun vücut dağılımı göğüs, karın ,bacak ve kalça olmak üzere 4 bölge olarak incelendi.Hastalar striası olan ve olmayan gebeler ;50 hasta grup A ve 50 hasta grup B olmak üzere iki ayrı şekilde gruplandırıldı. Striası olan ve olmayan gebeler aynı trimester haftası,parite sayısı ve aynı VKİ değişkenleri ile stres inkontinans varlığı sorgulandı.Stria gravidarum vücut dağılımına göre inkontinans ilişkisi ayrıca incelendi. Bulgular: Yaptığımız çalışmada grup A ve grup B'deki aynı trimester , aynı gravida ve aynı VKİ sahip gebeler karşılaştırıldığında gebelikte stres inkontinans öyküsü olanlarda bu durumun ;gebelerde stria varlığından kaynaklandığı görüldü. (p=0,022). Sonuç: Gebelikte stria varlığının stres inkontinans ile ilişkili olduğu görüldü.Stres inkontinans şikayeti olanlarda bu durumun daha çok bacak ve karın bölgesindeki strialar ile ilişkili bulunmakla beraber stria lezyon şiddeti ile korelasyon gözlendi. (p=0,024).
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in this study is to examine the relationship between the diagnosis of stress incontinence and the finding of striae gravidarum in pregnant women, and to determine whether there is any correlation between them. Material and Methods: This study was started with the approval of Konya Selcuk University clinical research ethics committee. 100 pregnant patients who applied to Selcuk University Faculty of Medicine, Obstetrics and Gynecology outpatient clinic, signed the informed consent form and met the specified inclusion and exclusion criteria; An unvalidated stress incontinence and stria gravidarum questionnaire consisting of demographic data and some clinical features was conducted. In one part of the questionnaire, the body distribution of stria gravidarum was examined as 4 regions as chest, abdomen, leg and hip. The patients were pregnant with and without stria;50 The patients were grouped into two groups as group A and 50 patients group B. The presence of stress incontinence was questioned in pregnant women with and without striae with the same trimester week, parity number and same BMI variables. The relationship between incontinence according to body distribution was also examined. Results: In our study, when pregnant women in group A and group B with the same trimester, same gravida and same BMI were compared, it was seen that this situation was caused by the presence of striae in pregnant women with a history of stress incontinence during pregnancy. (p=0.022). Conclusion: The presence of striae during pregnancy was found to be associated with stress incontinence. Although this condition was mostly associated with striae in the legs and abdomen in those with stress incontinence, a correlation was observed with the severity of striae lesion. (p=0.024).