Vagon bakım verilerinin arıza tipi, vagon tipi ve bakım atölyesine bağlı istatistiksel analizi
Statistical analysis of wagon maintenance data based on failure type, wagon type and maintenanceworkshop
- Tez No: 813689
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FİDAN, DR. ÖMÜR AKBAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüzde demiryolu ile yük taşımacılığı, küresel demiryolu taşımacılığı faaliyetinin yaklaşık dörtte birini oluşturmaktadır. Yolcu ve yüklerin demiryolu taşımacılığına kaymasını sağlamak için raylı sistemlerden elde edilecek gelirleri arttırmaya ve maliyetleri azaltmaya yönelik politikalar geliştirilmelidir. Demiryolu maliyetlerinin en önemli kalemlerinden biri bakım maliyetleridir. Bakım maliyetlerinde iyileştirmelerin yapılması verimli ve etkili bakım aktivitelerinin belirlenmesi ile sağlanmaktadır. Çalışmada 2019 ve 2022 yılları arasında bakım tarihleri, bakım süreleri, vagon tipleri ve arıza tanımlarının olduğu bilgilerin bulunduğu veriler kullanılarak birçok yönden analizler yapılmıştır. Yapılan veri analizlerindeki ana nokta demiryolu sektöründe bulunan sınırlı istihdam nedeniyle verimli ve etkili bir bakım politikası ve planı için önemli noktaların öne çıkartılmasıdır. Verilerin istatistiksel analizi ile ilk olarak tamire en çok vagon tutan atölyeler ve tamire tutulma nedenleri belirlenmiştir. Bu tamire tutulma nedenleri yani arıza nedenleri incelenmiştir. Bu arıza nedenlerinin vagon detayları incelenmiştir. Sonrasında en çok hangi vagonların tamire gönderildiği analiz edilmiştir. Her vagon tipi için arızalar incelenerek detayları incelenmiştir. Son olarak tamire tutan ilk beş bakım lokasyonu vagon tipi ve tamire tutma nedenlerine göre analiz edilmiştir. Çalışmada genelden özele giderek bakım faaliyetleri için analizler çıkartılıp, sonuç kısmında tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Freight rail activity has grown steadily over the past two decades. Freight transport by rail today constitutes for about a quarter of the global rail transport activity. Policies should be developed to increase the revenues to be obtained from rail systems and to reduce costs in order to ensure that passengers and freight activities front to rail transportation. One of the most important items of railway costs is maintenance costs. Improvements in maintenance costs are achieved by determining efficient and effective maintenance activities. In the study, analyzes were made in many ways using the data containing the maintenance dates, maintenance periods, wagon types and fault definitions between 2019 and 2022. The main point in the data analysis is to highlight the important points for an efficient and effective maintenance policy and plan due to the limited employment in the railway sector. With the statistical analysis of the data, firstly, the workshops that took the most wagons for repair and the reasons for being repaired were determined. The reasons for this repair, that is, the causes of failure, were examined. The wagon details of the causes of these failures were examined. Afterwards, it was analyzed which wagons were sent for repair the most. For each wagon type, the faults were examined and their details were examined. Finally, the top five maintenance locations were analyzed according to wagon type and causes for repairing. In the study, analyzes were made for maintenance activities by going from general to specific, and recommendations were given in the conclusion part.