Programlanabilir lojik denetleyicilerin (PLC) incelenmesi ve bir vagonun otomasyonuna uygulanması
  1. Tez No: 7153
  2. Yazar: FARUK ŞEKİP KARŞANBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
îîî ÖZET Programlanabilir Lojik Denetleyiciler i Programmable Logic Controller ) veya bugünkü anlamıyla Programlanabilir Denetleyici ler C Programmable Controller ) olarak adlandırılan sistsssler5 günüsüzde yaygın olarak, otoaatik kukanda ve kontrol düzenlerinde kullanılmakta olan raikroişiemci tabanlı endüstriyel otomasyon cihazlarıdır» Endüstriyel uygulamalarda, denetim ve yönetin* işlemlerinde kullanılan bu cihazlar, güçlü komutları, ag~ (Network) seklinde birbirlerine bağlanabilmeleri ve geniş capiı girisYcikis modülle ri gibi özellikleri içermesi bakımından, endüstride diğer kontrol sistemlerine göre önerali üstünlükler sağlamaktadır, özellikle röle kombinasyonları ile gerçekleştirilen geleneksel kumanda ve kontrol düzenlerine göre sayısız üstünlükleri olan bu sistemlerin günümüz Türkiye'sinde akademik çevreninde kuramsal desteğiyle endüstride kullanışa olanaklarının belirlenmesi «iyileştirilmesi ve arttırılması 5 gelişmekte olan ülkemiz sanayisi acısından son derece önemlidir. Bu amaçla tezimde, programlanabilir lojik denetleyici sis teminin bir uygulama aianı olan,“Elektrikli Ulaşım Sistemlerinde Modernizasyon”konusu ayrıntılı bir şekilde i ncel ermiştir. TüVASAS (Türkiye Vagon Sanayii - Adapazarı) bünyesinde üretilen Hafif Metro ulaşım araçlarının, kontrol sistemlerinin otomasyo nuna, Programlanabilir Lojik Denetleyicilerin uygulanmasına ait bazı örnekler verilmiştir,
Özet (Çeviri)
ÎV ABSTRACT The systems so called“Prograassiable Logic Control i er,s or in other words with its today's definition ”Programmable Controller“ are industrial automation mechanisms with microprocessor base having been widely used today in automatic cotrollers and automatic control systems, In industrial applications, these mechanisms used in control and management processes have important advantages when compared to other systems in industry because of their powerful 1 command, their ability to link with each other in the form of network &nd their input-output modules having a large calibre» Determination, application and renovation of usage posibility of these systems which have a lot of advantages when compared to those classical control systems especially realized by relay combination by the help of scientific studies frora academic suroundings in Turkey's industry today srs very important considering our country's industry. Therefore subject matter ”Modernisation In Electrical Transportation Systems",, which is an application field öf programmable logic controller has been examined in details in my thesis. Some examples about automation of control systems for light Metro transportation wehicles manufactured in TUVASAS (Tur kish Vagon Industry-ABAPAZARD and application of programmable logic controller have been given in this thesis»