Object recognition with competitive convolutional neural networks
Rekabetçi evrişimli sinir ağları ile nesne tanıma
  1. Tez No: 813698
  2. Yazar: TUĞBA ERKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANER ESKİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son yıllarda Yapay Zeka (YZ) dili anlama ve görsel tanımayı içeren görevlerde genellikle insan yeteneklerini geride bırakarak etkileyici sonuçlar elde etti. Bunların arasında, bilgisayarla görme, büyük ölçüde Evrişimli Sinir Ağlarının (ESA) ortaya çıkması ile dikkate değer bir ilerleme kaydetti. ESAlar, görsel korteksin hiyerarşik yapısından ilham alarak görsel verilerdeki kalıpları, nesneleri ve karmaşık ilişkileri tespit etmek icin tasarlanmıştır. En önemli avantajlarından biri, popülerliklerine katkıda bulunan, bir uzmana ihtiya. Duymadan doğrudan piksel değerlerinden öğrenme yetenekleridir. Bu ağlar, kayıp fonksiyonuna göre ağ parametrelerinin (ağrılıklar ve eğilimler) gradyanlarını hesaplayan denetimli geri yayılım ile eğitilir. Geri yayılım, ESAlarda etkileyici bir performans sağlarken, bazı dezavantajlar da getirir. Bu dezavantajlardan biri büyük miktarlarda etiketlenmiş veri gereksinimidir. Mevcut veri örnekleri sınırlı olduğunda, bu sınırlı bilgiden hesaplanan gradyanlar , genel veri davranışını doğru bir şekilde yakalayamayabilir ve bu da yetersiz parameter güncellemelerine yol açar. Bununla birlikte, yeterli miktarda etiketlenmiş veri elde etmek bir zorluk teşkil etmektedir. Diğer nir dezavantaj nöron sayısı, öğrenme hızı ve ağ mimarisi dahil olmak üzere hiperparametrelerin dikkatli bir şekilde yapılandırılması gerekliliğidir. Bu hiperparametreler için en uygun değerleri bulmak zaman alıcı bir süreç olabilir. Ayrıca, görevin karmaşıklığı arttıkça ağ mimarisi daha derin ve karmaşık bir hale gelir. Ağın sığ katmanlarını etkili bir şekilde eğitmek için, epok sayısı artırılmalı ve kaybolan gradyanları önlemek için çözümler üretilmelidir. Karmaşık problemler, verilerde bulunan karmaşık kalıpları ve özellikleri öğrenmek için genellikle daha fazla sayıda epok gerektirir. ESAlar görsel korteksin yapısını taklit etmeyi amaçlasa da, beynin öğrenme mekanizmasının mutlaka geri yayılımı içermediğini not etmek önemlidir. ESAlar görsel korteksin katmanlı mimarisini içermelerine rağmen, geri yayılıma dayanan öğrenme, beynin gerçek öğrenme süreciyle uyumlu olmayabilen yapay bir öğrenme prosedürü sunar. Bu nedenle, geri yayılıma dayanmayan alternatif öğrenme paradigmalarını keşfetmek önem teşkil etmektedir. Bu tez çalışmasında, önceki araştırmalardan farklı olarak ESAlar için denetimsiz eğitime yönelik benzersiz bir yaklaşım araştırılmaktadır. Önerilen yaklaşım diğer denetimsiz yöntemlerin aksine, filtrelerin eğitimi için geri yayılmaya olan bağlılığı kaldırır. Geri yayılım ile öğrenme yerine, veri etiketleri veya geriye dönük hata güncellemeleri gerektirmeden görüntüleri yalnızca bir kez işleyerek veri kümesi özelliklerini çıkarabilen bir filtre çıkarma algoritması sunuyoruz. Bu yaklaşım bireysel Evrişimli katmanlar üzerinde çalışır ve filtreleri eğitim örnekleri üzerinden keşfederek evrişim katmanının filtrelerini kademeli olarak oluşturur. Bu geri yayılımsız algoritmanın etkinliğini değerlendirmek için dört farklı ESA mimarisi tasarladık ve deneyler yaptık. Sonuçlar, farklı veri kümelerinde etkileyici sınıflandırma doğrulukları elde ederek, geri yayılım olmadan eğitimin mümkün olabileceğini göstermektedir. Özellikle, bu sonuçlara herhangi bir veri arttırımı olmadan vet ek bir ağ kullanılarak ulaşılmıştır. Ek olarak, çalışmamızda önerilen algoritma, evrişim katmanı başına filtre sayısını önceden belirleme ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır çünkü algoritmamız bu değeri otomatik olarak belirlemektedir. Ayrıca, eğitim sırasında geri yayılım kullanılmadığından rastgele bir dağılımdan filtrelere ilkdeğer verilmesinin gereksiz olduğunu da bu çalışma ile gösterdik.
Özet (Çeviri)
In recent years, Artificial Intelligence (AI) has achieved impressive results, often sur- passing human capabilities in tasks involving language comprehension and visual recognition. Among these, computer vision has experienced remarkable progress, largely due to the introduction of Convolutional Neural Networks (CNNs). CNNs are inspired by the hierarchical structure of the visual cortex and are designed to detect patterns, objects, and complex relationships within visual data. One key advantage is their ability to learn directly from pixel values without the need for domain expertise, which has contributed to their popularity. These networks are trained using supervised backpropagation, a process that calculates gradients of the network's parameters (weights and biases) with respect to the loss function. While backpropagation enables impressive performance with CNNs, it also presents certain drawbacks. One such drawback is the requirement for large amounts of labeled data. When the available data samples are limited, the gradients estimated from this limited information may not accurately capture the overall data behavior, leading to suboptimal parameter updates. However, obtaining a sufficient quantity of labeled data poses a challenge. Another drawback is the requirement of careful configuration of hyperparameters, including the number of neurons, learning rate, and network architecture. Finding optimal values for these hyperparameters can be a time-consuming process. Furthermore, as the complexity of the task increases, the network architecture becomes deeper and more complex. To effectively train the shallow layers of the network, one must increase the number of epochs and experiment with solutions to prevent vanishing gradients. Complex problems often require a greater number of epochs to learn the intricate patterns and features present in the data. It's important to note that while CNNs aim to mimic the structure of the visual cortex, the brain's learning mechanism does not necessarily involve back-propagation. Although CNNs incorporate the layered architecture of the visual cortex, the reliance on backpropagation introduces an artificial learning procedure that may not align with the brain's actual learning process. Therefore, it is crucial to explore alternative learning paradigms that do not rely on backpropagation. In this dissertation study, a unique approach to unsupervised training for CNNs is explored, setting it apart from previous research. Unlike other unsupervised methods, the proposed approach eliminates the reliance on backpropagation for training the filters. Instead, we introduce a filter extraction algorithm capable of extracting dataset features by processing images only once, without requiring data labels or backward error updates. This approach operates on individual convolutional layers, gradually constructing them by discovering filters. To evaluate the effectiveness of this backpropagation-free algorithm, we design four distinct CNN architectures and conduct experiments. The results demonstrate the promising performance of training without backpropagation, achieving impressive classification accuracies on different datasets. Notably, these outcomes are attained using a single network setup without any data augmentation. Additionally, our study reveals that the proposed algorithm eliminates the need to predefine the number of filters per convolutional layer, as the algorithm automatically determines this value. Furthermore, we demonstrate that filter initialization from a random distribution is unnecessary when backpropagation is not employed during training.