Rekreasyonel amaçlı ekstrem spor faaliyetlerine katılan bireylerin kişilik özellikleri, risk alma ve heyecan arayışları ve ilişkili faktörler
Personality characteristics of individuals participating in recreational outdoor sports acti̇vities, risk taking and excitement seeking and related factors
  1. Tez No: 813699
  2. Yazar: GÖKHAN DOKUZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu araştırmada Rekreasyonel Amaçlı Ekstrem Spor Faaliyetlerine Katılan Bireylerin Kişilik Özellikleri, Risk Alma ve Heyecan Arayışları ve İlişkili Faktörlerin İncelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın verileri katılımcılara yüz yüze ulaştırılmış ve katılımda gönüllülük esas alınmıştır. Toplamda 488 kişiye ulaşılmış ve eksiklik ya da hata görülen 58 anket formu analizden çıkartılmıştır. Analiz için 430 anket formu değerlendirmeye alınmıştır.Araştırma grubunu, rekreasyonel amaçlı yamaç paraşütü sporu yapanlar, kayak sporu yapanlar ve serbest ve tüplü dalış sporuyla uğraşan ve 18-55 yaş aralığındaki 498 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışma verilerinin elde edilmesinde kişisel bilgi formuna ek olarak Gosling ve diğerleri (2003) tarafından geliştirilen ve Atak (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan 10 Maddelik Kişilik Ölçeği, Hoyle ve diğerleri (2002) tarafından geliştirilen ölçek, Çelik ve Turan (2016) tarafından Türk kültürüne uyarlanan Heyecan Arayışı Ölçeği (HAÖ) ve Weber ve diğerleri (2002) tarafından geliştirilen ve ölçeğin Blais ve Weber (2006) yılında 30 maddelik kısa formu oluşturulan, Dinç ve Tez (2016) tarafından Türk kültürüne uyarlanan DOSPERT (Alana Özgü Risk Alma) Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 25,0 paket programı ve AMOS 21,0 paket programında %95 güven aralığında ve 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için basıklık (kurtosis) ve çarpıklık (skewness) değerleri kontrol edilmiştir. Verilerin analizinde, betimsel istatistikler, Amos ile Yapısal eşitlik modeli (Path analizi) ve Tek Yönlü MANOVA analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was conducted to examine the Personality Characteristics, Risk Taking and Excitement Seeking and Related Factors of Individuals Participating in Extreme Sports Activities for Recreational Purposes. Material and Methods: The data of the research were delivered to the participants face to face and the participation was based on volunteerism. The research group consists of 498 participants between the ages of 18-55, who are engaged in recreational paragliding, skiing, free and scuba diving. All of 480 people were reached, and 50 questionnaire forms with deficiencies or errors were excluded from the analysis. The form of 430 questionnaire was evaluated. In addition to the personal information form, the 10-item Personality Scale developed by Gosling et al. (2003) and adapted into Turkish by Atak (2013), the scale developed by Hoyle et al. (2002) was adapted to Turkish Culture by Çelik and Turan (2016). The Thrill-Seeking Scale (HAS) and the DOSPERT (Field-Specific Risk-Taking) Scale, which was developed by Weber et al. (2002) and a 30-item short form of the scale was created in Blais and Weber (2006), and adapted to Turkish culture by Dinç and Tez (2016). Data were evaluated in SPSS 25.0 package program and AMOS 21.0 package program at 95% confidence interval and 0.05 significance level. Kurtosis and skewness values were checked to determine whether the data showed a normal distribution. In the analysis of the data, descriptive statistics, Structural equation modeling with Amos (Path analysis) and One Way MANOVA analyzes were used.