Eskrim sporcularında solunum fonksiyonları ve solunum kas kuvvetinin spor performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of respiratory function and respiratory muscle strength on sports performance in fencing athletes
- Tez No: 813697
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MANOLYA ACAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Başkent Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 185
Özet
Çalışmanın amacı, eskrim sporcularının solunum kapasitesi, solunum kas kuvveti ve spor performansını belirleyip, yaş aralığına göre karşılaştırmak ve eskrim sporcularında solunum fonksiyonları, solunum kas kuvvetinin spor performansına etkisini incelemekti. Çalışmaya en az 1 yıldır profesyonel olarak eskrim sporu yapan, yaş ortalaması 20,35±5,12 yıl olan 26 eskrimci dahil edildi. Solunum fonksiyonları (spirometre), solunum kas gücü (ağız içi basınç ölçümü), torakal mobilite (göğüs çevre ölçümü), aerobik performans (20 metre mekik testi), anaerobik performans (dikey sıçrama testi), denge seviyeleri (Y denge testi), çeviklik-yön değiştirme performansı (eskrime özgü 4-2-2-4 testi), görsel reaksiyon zamanı (Nelson El Reaksiyon Testi) ve zindelik düzeyi (Hooper İndeks) ölçüldü. FEV1, FEF %25-75, MİP indeks, MİP zirve inspiratuar akış ile 20 metre mekik testi mekik sayısı, mesafesi ve Maks VO2 arasında orta düzeyde pozitif korelasyonlar vardı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the respiratory capacity, respiratory muscle strenght, and sports performance of fencing athletes to compare them according to age range and to examine the effects of respiratory functions and respiratory muscle strength on sports performance in fencing athletes. 26 fencers with a mean age of 20.35±5.12 years, who have been professional fencing for at least 1 year, were included in the study. The respiratory functions (spirometer), respiratory muscle strenght, (intraoral pressure measurement ), thoracic mobility (chest circumference measurement), aerobic performance (20 meter shuttle test), anaerobic performance (vertical jump test), balance levels (Y balance test), agility- change direction performance (fencing specific 4-2-2-4 test), visual reaction time (Nelson Hand Reaction test), and wellness level (Hooper Index) of athletes were measured. There were an intermediate positive correlations between FEV1, FEF25-75%, MIP index, MIP peak inspiratory flow and 20 meter shuttle test shuttle number, distance, VO2 max (p0.05).