Felsefi bir problem olarak kadın bedeni
Woman's body as a philosophical problem
  1. Tez No: 813709
  2. Yazar: DİLAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN MEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tarih boyunca şeyler ikili karşıtlıklar halinde ayrılmışlardır. Kadın ve erkek de bu ikilikten nasibini almıştır. Günümüzde de içinde bulunduğumuz topluma bakıldığında cinsiyetler arasındaki ayrım oldukça farklı alanlarda göze çarpmaktadır. Cinsiyetler arasındaki ayrım öylesine doğallaşmıştır ki neredeyse her alana işlemiştir. Böylelikle kadın ve erkek arasındaki bu ayrım mekanların kullanımından reklamlara, sosyal medyadan modaya kadar gündelik yaşam pratiklerine sızmayı başarmıştır. Toplumsal gereksinimlerden dolayı ortaya çıkan bu ayrım bedenleri de dişil ve eril olarak ikiye ayırmıştır. En çok kadın bedenini etkisi altına almıştır. Kadın bedeninin maruz kaldığı bu etkinlik onun tahakküm altında olduğunun bir göstergesidir. Başka bir deyişle kadın bedeninin aslında bir iktidar tarafından denetim altında tutulduğunu söylemek mümkündür. Araştırmada ele alınan beden üzerindeki ayrım ve tahakkümdür. Dolayısıyla araştırmada bahsedilecek olan iktidar ise Foucaultcu bir iktidardır. Bu araştırmada, kadın bedeninin hangi pratiklerle kontrol altına alındığı belirlenecek, daha sonra ortaya çıkarılan bu pratiklerde kadın bedeninin nasıl ve neden tahakküm altına alındığını incelenecektir. Öğrencilerle birlikte yapılan anket sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda hangi gündelik pratiklere yansıdığı tespit edilecek ve bu pratiklerde kendini nasıl gösterdiği incelenecektir. Çalışmanın sonucunda kadın bedeni ve eril tahakküm arasındaki ilişkinin nasıl işlediği ve kadın bedeninin hangi araçlar ile kontrol altına alınmaya çalışıldığı ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, things have been divided into binary oppositions. Men and women have also been subject to this dichotomy. Even in today's society, the distinction between genders is evident in various domains. The division between genders has become so normalized that it has permeated almost every aspect of life. As a result, this division between women and men has infiltrated everyday life practices, ranging from the use of spaces to advertisements, from social media to fashion. This division, stemming from societal requirements, has also divided bodies into feminine and masculine categories, with women's bodies being the most affected. This imposition on the female body is an indication of its subjugation. In other words, it can be argued that the female body is controlled by a form of power. The focus of this research is on the distinction and subjugation imposed on the body. Therefore, the power discussed in this study is of a Foucauldian nature. This research aims to identify the practices through which the female body is controlled, and subsequently examine how and why it is subjected to subjugation within these practices. Based on the findings obtained through a survey conducted with students, the everyday practices through which this subjugation is reflected will be determined and analyzed. The outcome of this study will reveal the functioning of the relationship between the female body and masculine subjugation, as well as the means through which the female body is attempted to be controlled.