Otomasyon teknolojilerinin depo riskleri ile ilişkisi –E-ticaret sektörü üzerine inceleme
The relationship of automation technologies with warehouse risks review on e-commerce sector
- Tez No: 813716
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Küreselleşmenin beraberinde getirmiş olduğu ticaret faaliyetlerinin yaygınlaşması ve uluslararası ticaret hacminin gittikçe arttığı günümüz iş dünyasında, işletmelerin özellikle lojistik maliyetlerini kontrol altında tutmaları gerekmektedir. Her tür maliyet unsuruna yönelik iyileştirme girişimlerinin kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir. E-Ticaret işletmelerin tedarik zinciri süreçlerinde depo yönetimi operasyonlarına odaklı olarak gerçekleştirdikleri otomasyon faaliyetleri işletmenin maliyetlerini iyileştirmelerine yardımcı olmakla beraber işletmelerin iş süreçlerini de sürekli hale getirmelerine de katkı sağlamaktadır. Depo yönetimi temelli otomasyon uygulamaların risk yönetimi kavramı ile ilişkilerini incelemek bu açıdan önem arz etmektedir. Tüm bu bilgilerin ışığında bu araştırmanın amacı literatür taraması ile depo yönetimi alanındaki otomasyon çalışmalarını sınıflamak, özellikle e-ticaret alanındaki depo risklerini belirlemektir. Sonrasında anket yöntemi ile Türkiye'de E- Ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde çalışan sektör çalışanlarına anket yolu ile ulaşılmış ve depo yönetim süreçleri ve bu süreçlerde bulunan riskler ve risk yönetim stratejileri ile ilgili görüşleri alınmıştır. Depo otomasyonu uygulamalarındaki en önemli risklerin yatırım maliyetleri ve çalışan eğitim düzeyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's business world, where the trade activities brought about by globalization have become widespread and the volume of international trade is gradually increasing, businesses especially need to keep their logistics costs under control. It has become an inevitable necessity of improvement initiatives for all kinds of cost elements. Automation activities carried out by e-commerce enterprises focusing on warehouse management operations in their supply chain processes help businesses improve their costs and make their business processes permanent. In this respect, it is important to examine the relationship between warehouse management-based automation applications and the concept of risk management. In light of all this information, this research aims to classify the automation studies in the field of warehouse management with a literature review, especially e-commerce. To determine the warehouse risks in the field. Afterward, the sector employees working in the companies operating in the E-Commerce sector in Turkey were contacted with the survey method and their opinions on the warehouse management processes and the risks in these processes and risk management strategies were obtained. It has been seen that the most important risks in warehouse automation applications are investment costs and employed education level.