Lojistik sektöründe yenilikçi teknolojilerin kabulü
Adoption of innovative technologies in the logistics sector
- Tez No: 880811
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yenilikçi teknolojiler, günümüzde hemen her sektörde olduğu gibi lojistik sektöründe de sunduğu çözümlerle rekabet stratejilerine yön vererek geleneksel yöntemlerin yerini almaya başlamıştır. Otomasyon, izleme sistemleri ve veri analitiği gibi teknolojilerin kullanılmasıyla depo yönetimi, envanter kontrolü ve teslimat süreçleri daha etkili hale gelmekte; yapay zekâ ve makine öğrenimi ile tahmin analizleri ve talep yönetimi optimize edilerek lojistik operasyonlarında verimlilik sağlanmaktadır. Yenilikçi teknolojilerin bilinen faydalarına rağmen, alışılagelmiş yönetim tarzında köklü değişimler yapılması oldukça zorlu ve maliyetli olduğu için dijital dönüşüme adapte olamayan pek çok firma örneği mevcuttur. Bu çalışmanın öncelikli amacı, lojistik sektöründe geleneksel yöntemlerin yerine yenilikçi teknolojilerin kabulü ve benimsenmesine yönelik karar vericileri etkileyen engelleyici faktörleri belirlemektir. Ardından, bu faktörleri uzman görüşleri alınarak karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu doğrultuda, lojistik sektöründe yenilikçi teknolojilerin kabulüne dair yapılan kapsamlı literatür taraması sonucunda toplam on sekiz engelleyici faktör tespit edilmiştir. Daha önceki çalışmalardan farklı olarak bu faktörler, benzerliklerine ve kapsamına göre altı ana faktör altında kategorize edilmiştir. Söz konusu ana faktörler; yönetimsel engeller, hukuki ve politik riskler, güvenlik riskleri, ekonomik engeller, teknik engeller ve fayda belirsizlikleri engeli olmak üzere altı faktörden oluşmaktadır. Bu engelleyici faktörler, lojistik sektöründe çalışan uzmanlarla gerçekleştirilen anketler aracılığıyla Best-Worst yöntemi kullanılarak değerlendirilmiş ve katılımcıların yanıtlarıyla derecelendirilmiştir. Bu çalışma bir taraftan mevcut koşullarda yenilikçi teknolojileri benimseyerek başarı faktörüne dönüştüren firmaların aştığı zorluklar hakkında iç görüler sağlamaktadır. Öte yandan lojistik sektöründe farkındalık oluşturarak yenilikçi teknolojilerin kullanımına geçiş sürecindeki firmalar için muhtemel engelleyici faktörleri ortaya koymaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre en önemli üç engelleyici faktör sırasıyla alt yapı ve uygulama maliyetleri, yönetim desteği zayıflığı, veri güvenliği ve gizliliği riskleridir. Bu yönleriyle çalışma, sektördeki karar vericilere yenilikçi teknolojilerin benimsenmesi konusunda stratejik bir yaklaşım geliştirmelerine rehberlik etme potansiyeline sahiptir. Ayrıca, lojistik sektöründeki dijital dönüşümü teşvik etmek ve zorlukları aşmak için politika önerileri geliştirilmesinde fayda sağlayabilir. Bu çalışma aynı zamanda, lojistik sektöründeki dijital dönüşüm ve yenilikçi teknolojilere yönelik kapsamlı bir literatür taramasıyla akademisyenlere yeni araştırma alanları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Innovative technologies, like in many other sectors, have begun to shape competitive strategies in the logistics industry by offering solutions that replace traditional methods. Technologies such as automation, tracking systems, and data analytics enhance warehouse management, inventory control, and delivery processes, while artificial intelligence and machine learning optimize forecasting and demand management, thus increasing productivity in logistics operations. Despite the known benefits of innovative technologies, many firms struggle to adapt to digital transformation due to the challenging and costly nature of radical changes in traditional management approaches. The primary aim of this study is to identify the inhibiting factors affecting decision-makers' acceptance and adoption of innovative technologies in the logistics sector. Subsequently, these factors are evaluated comparatively by obtaining expert opinions. In this regard, a comprehensive literature review on the acceptance of innovative technologies in the logistics sector resulted in the identification of a total of eighteen inhibiting factors. Unlike previous studies, these factors are categorized into six main factors based on their similarities and scope. These main factors include administrative barriers, legal and political risks, security risks, economic barriers, technical barriers, and uncertainty about benefits. These inhibiting factors were evaluated and ranked by participants' responses through surveys conducted with experts in the logistics sector using the Best-Worst method. This study provides insights into the challenges that firms overcome by embracing innovative technologies under current conditions and identifies potential inhibiting factors for firms transitioning to the use of innovative technologies in the logistics sector. According to the results of the study, the three most significant inhibiting factors are infrastructure and implementation costs, weakness in management support, and risks related to data security and confidentiality. In this respect, the study has the potential to guide decision-makers in developing strategic approaches to adopting innovative technologies. Additionally, it may be beneficial to develop policy recommendations to promote and overcome challenges in digital transformation in the logistics sector. Furthermore, this study provides academics with new research areas through a comprehensive literature review on digital transformation and innovative technologies in the logistics sector.