The construction of an Islamically-integrated psychological well-being model
İslami entegre bir psikolojik iyi oluş modelinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 813737
  2. Yazar: FATMA SENA AYCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOOMAN KESHAVARZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Psikolojik iyi oluş, başkalarıyla olumlu ilişkilere sahip olma, kişisel hakimiyet, özerklik, yaşamda bir amaç ve anlam duygusuna sahip olma ve bireysel büyüme ve gelişim gibi yaşamın çeşitli yönlerindeki bireysel tatmini içeren olumlu işlevsellik olarak tanımlanmaktadır. Psikolojik iyi oluş üzerine literatürde pekçok teori bulunmasına rağmen çağdaş araştırmalar teorinin tamamen Batılı kavramsallaştırmalarına odaklanmış ve onu tanımlamada çok önemli bir rol oynayan kültürel ve dini faktörleri çoğunlukla ihmal etmiştir. Bu çalışmanın genel amacı, psikolojik iyi oluşun boyutlarını İslami bir bakış açısıyla tanımlamak ve sınıflandırmaktır. Psikolojik iyi oluşun İslami bir bakış açısından kavramsallaştırılması için Modifiye Delphi yöntemi kullanılmıştır. Bu yönteme uygun olarak ilkin psikolojik iyi oluşu felsefi ve tasavvufi perspektiflerden ele alan iki klasik İslami eser [Ebu Zeyd el-Belhi'nin (2013) Beden ve Ruhu Sağlığı ve İmam Birgivi'nin (2005) Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)'in Yolu], tematik analize tabi tutulmuştur. Bu eserlerin analizi, ortaya psikolojik iyi oluşun farklı elementlerini içeren bir model çıkarmış ve bu model daha sonra uzman panel üyelerine sunulmuştur. Uzmaların tamamı modelin psikolojik iyi oluşu açıklayan örnek bir model olduğu konusunda fikir birliğine varmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, mevcut literatürün yanı sıra çalışmanın literatüre katkıları, sınırlılıkları ve çalışmanın gelecekteki uygulama ve araştırmalara etkileri ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Psychological well-being is defined as an individual's overall functioning that includes fulfillment in various aspects of life such as having positive relationships with others, personal mastery, autonomy, having a feeling of purpose and meaning in life, and personal growth and development. Despite the abundance of literature on psychological well-being, contemporary research have focused almost entirely on Western conceptualizations of the concept, while mostly neglecting the cultural and religious factors that play a crucial role in defining it. The overall objective of this study is to classify and operationalize specific dimensions of psychological well-being from an Islamic perspective. A Modified Delphi method was used in an interdisciplinary team of experts to reach a consensus on the conceptualization of psychological well-being from an Islamic perspective. First, two classical Islamic works [(i.e., Abu Zayd al-Balkhi's (2013) Sustenance of Body and Soul, and Imam al-Birgivi's (2005) The Path of Muhammad (peace and blessings be upon him)], address psychological well-being from Islamic philosophical and Sufic perspectives were analyzed in a thematic analysis. The results of the analysis of these sources brought together a model consisting of different dimensions that later became the statements of the first and second surveys for the Delphi process. Expert panel members reached a consensus that the two Islamic sources laid out a widely accepted foundational model for psychological well-being. A total of three main themes (i.e., knowledge, intention, and action) and eleven subthemes emerged as a result of the study. The results of the study are discussed in light of the existing literature as well as the study's contributions to the literature, its limitations, and implications for future practice and research.