The construction of the İslamic utopia: An analysis of the works of Ali Shariati and Sayyid Qutb
İslami ütopyanın inşası: Ali Şeriati ve Seyit Kutub eserlerinin analizi
  1. Tez No: 364955
  2. Yazar: TUĞÇE NAZ TUĞTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEHBİ BAYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezin amacı İslami Ütopya'nın nasıl yaratıldığını anlayabilmek için Sayid Kutub ve Ali Şeriati'nin çalışmalarını incelemektir. İslami Ütopyanın yaratılma nedeni ideal toplumu ve ideal politik düzeni oluşturabilmek için aktif, dinamik ve huzura ulaşmış bir toplumun dizayn etmektir. Bir başka deyişle Kutub ve Şeriati'nin İslami Ütopyası daha iyi bir politik sosyal düzen için inşa edilmiştir. Bu çalışmada Kutub ve Şeriati'nin yaşadığı politik dünyayı anlayabilmek için Ortadoğu'da gerçekleşen önemli olayları ve ideolojileri irdelenmektedir. Bunun sebebi Kutub ve Şeriati'nin İslami motifleri ön plana çıkarma sebebini analiz etmektir. İslami Ütopyanın tasarlanma sürecinde kullanılan etmenler Kutub ve Şeriati'nin eserlerine bakılarak değerlendirilmektedir. Bu elementler İslami Ütopyanın oluşumu etkilemektedir ve bunlar İslamın üstün system olduğu, İslam tarihi, Düşmanlar, Aktivizm, Jihad ve Şehitlik gibi konu başlıkları altında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to present the ideas of the two authors, Sayyid Qutb and Ali Shariati, in order to analyze how they create an Islamic Utopia. The purpose of the Islamic Utopia is to generate activism, dynamism, contentment to set a joyous society and flawless political order. The Islamic Utopia(s) of Qutb and Shariati aims to set an order to create a better political and social system. The major events and concepts are analyzed in the Middle East in order to understand the world they lived in. This is an attempt to understand Qutb and Shariati's incentives to create a better system in their context based on Islamic motives. The elements in the making of the Islamic Utopia are analyzed by looking at the works of Qutb and Shariati. The Islamic order suggested by the Utopians needs to be proven through the various elements. These elements are Islam as a superior system, the history of Islam, the enemies and the activism, jihad and martyrdom.