Çocukluk çağı Ewing Sarkom olgularında sağkalım ve prognostik faktörlerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of survival and prognostic factors in childhood ewing sarcoma cases
  1. Tez No: 813745
  2. Yazar: GULSHAT YLYASOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALP ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ewing sarkomu (ES), en sık çocuk ve ergenlerde görülen agresif bir kemik ve yumuşak doku sarkomudur. 1970'lerde çoklu ilaç kemoterapi tedavi rejiminin uygulanmasından önce, Ewing sarkomu teşhisi konulan hastalarda 5 yıllık sağkalım oranı %25'ten azdı. Bugün, yoğunlaştırılmış kemoterapötik rejimlerle, 5 yıllık genel sağkalım %60'ı aşmakta ve lokalize hastalıkları olan hastalarda bildirilen nüks oranları %15 ila %30 arasında değişmektedir. Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Bilim Dalı'nda 1983-2020 tarihleri arasında“ewing sarkom”tanısıyla takibe alınan ve tedavi edilen hastaların epidemiyolojik, klinik ve prognostik özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi ve sağkalım oranlarının ve sağkalımla ilişkili prognostik faktörlerin gösterilmesi amaçlanmıştır. 27 (%54) erkek ve 23 (%46) kadın dahil olmak üzere elli Ewing sarkomlu vakası araştırıldı. Olgularımızın tanı anında yaş ortalaması 10.9 ± 4.4 yıl. Primer tümör orijini en sik aksiyal lokalizasyonu tercih etmekteydi. Hastaların %60'ı ilk tanıda metastazlarla başvurdu. Kemoterapi protokolleri VIDE-VAI (n=14), EVAIA(n=2), CEVAIA (n=8), VAIA (n=I) ve VDC-IE (n=25) şeklindeydi. 8 olguya sadece cerrahi, 12 olguya sadece radyoterapi (RT) tedavisi uygulandı ve geri kalan 29 olguya RT+cerrahi tedavisi yapıldı. 2 hastaya otolog kok hücre nakli tedavisi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Ewing sarcoma (ES) is an aggressive bone and soft tissue sarcoma that most commonly seen in children and adolescents. Prior to implementation of multidrug chemotherapeutic regimens in the 1970's 5-year survival for patients diagnosed with Ewing's sarcoma was less than 25%. Today with intensified chemotherapeutic regimens, 5-year overall survival exceeds 60% with reported recurrence rates ranging from 15 to 30% in patients with localized diseases. Purpose of the study is to retrospectively evaluate the epidemiological, clinical and prognostic characteristics of patients who were followed up and treated with the diagnosis of“Ewing sarcoma”between 1983-2020 at Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Pediatric Hematology and Oncology, and to show the survival rates and prognostic factors associated with survival. Fifty patient cases of Ewing sarcoma were identified, including 27 (54%) men and 23 (46%) women. The mean of diagnosis age of our cases was 10.9 ± 4.4 . The primary tumor preferred the axial localization (%60) mostly. At the initial diagnosis 60% of patients was presented with metastases. The CT protocols were VIDE-VAI (n=14), EVAIA(n=2), CEVAIA (n=8), VAIA (n=I) and VDC-IE (n=25). Only radiotherapy (RT) was applied to 12 cases, only surgical treatment was performed in eight cases and the remaining 29 cases were treated by RT and surgical treatment. Two patients were treated with autologous stem cell transplantation.