Baş boyun radyoterapisi uygulanmış kanserli çocuk hastalarda tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of thyroid functions in pediatric cancer patients undergoing head and neck radiotherapy
- Tez No: 596069
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK İNCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş ve Amaç: Baş boyun bölgesine radyoterapi (RT) uygulanmış kanserli çocuk hastalarda geç dönemde, tiroid fonksiyon bozukluğu en sık bildirilen yan etkilerdendir. Bu çalışmanın amacı Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) Çocuk Onkolojisi Bilim Dalında takipli, baş boyun RT uygulanmış kanserli çocuk hastalarda geç yan etki olarak tiroid fonksiyon bozukluklarını ve tiroid bezi patolojilerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: DEÜTF Çocuk Onkolojisi Bölümüne 1987-2018 yılları arasında başvuran 0-18 yaş aralığında kanser tanısı koyulan, daha önceden bilinen tiroid fonksiyon bozukluğu veya tiroid bezi patolojisi olmayan, tedavisi tamamlanmış ve ulaşılabilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların arşiv dosyalarından demografik verileri, primer kanser tanıları, relaps ve ikincil kanser varlığı, tedavi özellikleri not edildi. Ayrıca rutin muayeneleri sırasında tiroid muayenesi, tiroid fonksiyon testi (TFT) ve tiroid ultrasonografisi (USG) yapılması planlandı. Bağımlı değişkenler, TFT'deki bulgulara göre primer (primer aşikar veya subklinik) hipotiroidi (HT), sekonder HT (santral HT) ve hipertiroidi; tiroid bezi USG bulgularına göre nodül, parankim heterojenitesi, parankim ekojenitesinde azalma, atrofi, tiroid bezinde kistik değişiklik ve tiroidit olarak belirlendi. Tanı yaşı, cinsiyet, tedavide kullanılan kemoterapi (KT) ajanları, RT alınan yaş, izlem süresi, toplam RT dozu, RT bölgesi bağımsız değişken olarak belirlenip, bu değişkenlerin TFT ve tiroid bezi USG patolojisi üzerindeki rolü araştırıldı. Bulgular: Baş / boyun RT uygulanıp, tedavisi biten toplam 337 hasta vardı. 110 hastaya ulaşılamadığı, 82 hasta eksitus olduğu ve 10 hasta primer kanserden önce tiroid fonksiyon bozukluğuna sahip olduğu için çalışma dışı bırakıldı ve 135 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen 135 olgunun 78'i (%57.8) erkek ve 57'si (%42.2) kadındı. Tanı yaşları, ortalama 9.8 ± 4.7 yıl (aralık: 5 ay – 17 yıl), ortanca 10 yıl; izlem süreleri, ortalama 5.2 ± 5.1 yıl ( aralık: 1 ay-22.3 yıl), ortanca 3.6 yıldı. Olguların 53'ü (%39.3) Hodgkin lenfoma (HL), 46'sı (%34.1) santral sinir sistemi (SSS) tümörü, 15'i (%11.2) rabdomiyosarkom (RMS), 11'i (%8.1) nazofarenks kanseri (NFK), 3'ü (%2.2) retinoblastom (RBL), 3'ü (%2.2) Ewing sarkomu, 2'si (%1.5) kondrosarkom, 1'i (%0.7) larinks kanseri ve 1'i (%0.7) miksoid epiteloid sarkomdu. RT bölgelerine göre; olguların 60'ında (%44.4) tiroid bezi RT alanı içinde, 45'inde (%33.3) RT alanı dışında ve 30'unda (%22.3) kısmen RT alanı içindeydi. Alınan toplam RT dozu, ortalama 44 ± 14.2 Gy, ortanca 44 Gy idi. TFT, 46 hastada (%34.1) anormal saptandı. 36 hastada (%26.7) subklinik, 5 hastada primer aşikar (%3.7) ve 5 hastada (%3.7) santral HT mevcuttu. Hipertiroidi saptanan hasta yoktu. Erkeklerin 33'ünde (%42.3) ve kadınların 13'ünde (%22.8) HT saptandı(p:0.01). Lojistik regresyon analizinde (LRA) cinsiyet HT oluşum riskini etkilememekteydi (p:0.06) (Tablo 23). Tanı yaşı HT'li hastalarda ortalama 9.7 ± 4.5 yıl, normal TFT'li hastalarda ortalama 9.8 ± 4.8 yıldı (p:0.9). LRA'da ise tanı yaşının artması, yani geç tanı yaşı HT'den koruyucuydu (OR:0.988, p:0.01) (Tablo 23). İzlem süresi HT oluşum riskini etkilememekteydi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Thyroid dysfunction is one of the most frequently reported side effects in children with cancer who have have received radiotherapy (RT) to the head and neck region. The aim of this study is to determine thyroid dysfunction and thyroid gland pathologies as a late side effect in children with cancer followed by head and neck RT in the Department of Pediatric Oncology, Dokuz Eylül University Faculty of Medicine (DEUTF). Materials and Methods: Patients who were admitted to the Department of Pediatric Oncology in DEUTF between 1987 and 2018, diagnosed with cancer between the ages of 0-18, without any known thyroid dysfunction or thyroid gland pathology, whose treatment was completed and reachable were included in the study. Demographic data, diagnosis of primary cancer, presence of relapse and secondary cancer, treatment characteristics were noted from the archive files of the patients. In addition, thyroid examination, thyroid function test (TFT) and thyroid ultrasonography (USG) were planned during routine examinations. Dependent variables, according to the findings in the thyroid function test, primary(primary overt or subclinical) hypothyroidism (HT), secondary HT (central HT) and hyperthyroidism; according to the findings of thyroid gland USG, nodules, parenchymal heterogeneity, decreased parenchymal echogenicity, atrophy, cystic changes in thyroid gland and thyroiditis were determined. The age of diagnosis, sex, chemotherapy (CT) agents, age at RT, follow-up period, total RT dose, RT region were determined as independent variables and the role of these variables on TFT and thyroid gland USG pathology was investigated. Findings: There were a total of 337 patients who were treated with head / neck RT and completed treatment. Because 110 patients could not be reached, 82 patients died and 10 patients had thyroid dysfunction before primary cancer, they were excluded from the study and 135 patients were included in the study. Of the 135 cases included in the study, 78 (57.8%) were male and 57 (42.2%) were female. Mean age at diagnosis, 9.8 ± 4.7 years (range: 5 months to 17 years), median 10 years; the mean follow-up period was 5.2 ± 5.1 years (range: 1 month to 22.3 years), with a median of 3.6 years. 53 patients (39.3%) had Hodgkin lymphoma (HL), 46 (34.1%) had central nervous system (CNS) tumor, 15 (11.2%) had rhabdomyosarcoma (RMS), 11 (8.1%) had nasopharyngeal cancer (NFC), 3 (2.2%) retinoblastoma (RBL), 3 (2.2%) Ewing's sarcoma, 2 (1.5%) chondrosarcoma, 1 (0.7%) laryngeal cancer and 1 (0.7%) myxoid epitheloid sarcoma. According to RT regions; ın 60 (44.4%) of the cases, thyroid gland was within the RT area, 45 (33.3%) were outside the RT area and 30 (22.3%) were partially within the RT area. The mean total RT dose was 44 ± 14.2 Gy and the median 44 Gy. TFT was abnormal in 46 patients (34.1%). 36 patients (26.7%) had subclinical, 5 patients had primary overt (3.7%) and 5 patients (3.7%) had central HT. There were no patients with hyperthyroidism. HT was found in 33 (42.3%) males and 13 (22.8%) females (p: 0.01). In logistic regression analysis (LRA), gender did not affect the risk of HT formation (p: 0.06) (Table 23). The mean age at diagnosis was 9.7 ± 4.5 years in patients with HT and 9.8 ± 4.8 years in patients with normal TFT (p: 0.9). In LRA, the increase in the age of diagnosis, that is, late diagnosis, was protective against HT (OR: 0.988, p: 0.01) (Table 23). Follow-up period didn't affect the risk of HT formation.