Supratentorial kraniyotomilerde deksmedetomidin infüzyonunun peroperatif hemodinami ile postoperatif ağrı ve bulantı kusma üzerine etkileri: Gözlemsel çalışma
The effects of dexmedetomide infusion on perioperative hemodynamia and postoperative pain and nausea vomiting in supratentorial craniotomies: Observational study
  1. Tez No: 813749
  2. Yazar: MAHMUT BARAN KAŞISARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN FATMA AKÇIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaçlar: Supratentorial kraniyotomi operasyonlarında anestezi idamesinde adjuvan olarak eklenen deksmedetomidin infüzyonunun peroperatif hemodinami üzerine katkısını, inhalasyon anestezikleri ve opioid tüketimi üzerine etkisini, postoperatif bulantı kusma ve ağrı gibi istenmeyen olayları azaltıp azaltmadığını gözlemlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya elektif şartlarda supratentorial kraniyotomi geçirecek 18-70 yaş arası, ASA sınıfı I-II olan 90 hasta rastgele 3 gruba ayrılmışlardır. (Grup A'da 0.2µg.kg-1.h-1, Grup B'de 0.4 µg.kg-1.h-1, Grup C ise kontrol grubu) Hastaların belirli anlarda hemodinamik değerleri, intraoperatif toplam remifentanil ve sevofluran tüketimleri; postoperatif dönemde ise hastaların ağrı ve bulantı-kusma skoru ve toplam opioid tüketimleri gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Hemodinamik veriler incelendiğinde üç grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to observe the contribution of dexmedetomidine infusion added as an adjuvant in the maintenance of anesthesia in supratentorial craniotomy operations on perioperative hemodynamics, its effect on inhalation anesthetics and opioid consumption, and whether it reduces adverse events such as postoperative nausea, vomiting and pain. Material and Method: Ninety patient aged between 18 and 70 with ASA (American Society of Anesthesia) class I-II who would undergo supratentorial craniotomy under elective conditions were randomly divided into 3 groups. (0.2 µg.kg-1.h-1 in Group A, 0.4 µg.kg-1.h-1 in Group B, control group in Group C) Hemodynamic values, intraoperative total remifentanyl and sevoflurane consumptions of the patients at certain moments; In the postoperative period, patients' pain and nausea-vomiting scores and total opioid consumption were compared between the groups. Results: When the hemodynamic data was analyzed between the 3 groups, no significant difference was found.