Muzaffer İzgü'nün 'Ökkeş' adlı roman serisinin çocuk edebiyatının temel ilkeleri açısından incelenmesi
Examination of Muzaffer Izgu's novel series 'Ökkeş' from the point of view of the basic principles of children's literature
  1. Tez No: 813748
  2. Yazar: HALİME ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada Muzaffer İzgü'nün çocuklar için yazmış olduğu“Ökkeş”serisinin çocuk edebiyatının temel ilkelerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Muzaffer İzgü'nün“Ökkeş”serisinde yer alan on eser bu yöntemle çözümlenmiştir. Eserler çocuğa görelik ilkesi göz önünde bulundurularak tasarım ve resim, konu-kurgu, izlek, dil ve anlatım, kahramanlar, çevre, ileti, eğitsel ve yazınsal ilkeler başlıklarına göre incelenmiştir. Muzaffer İzgü'nün Ökkeş serisi incelenip elde edilen sonuçlar ışığında kitapların tasarım ve resim özelliklerinin içeriğinde yer alan görseller çocukların seviyelerine uygun olan görsellerdir. Dil ve anlatım özellikleri açısından bakıldığında yöresel ağza sıklıkla yer verilmiştir. Kitap içerisinde dizgi hataları pek çok yerde bulunmaktadır. Kitapta yer alan söz varlıkları okuyucunun yaş seviyesi dikkate alınarak verilmiştir. Yapıtlar eğitsel bakımdan incelendiğinde ise evrensel insan hakları ve toplumun ahlaki normları göz önünde bulundurularak okura sunulmuştur. Bütün bu bulgular neticesinde, incelenen eserlerin çocuk edebiyatı ve çocuk edebiyatının temel ilkelerine uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to examine the“Ökkeş”series written by Muzaffer İzgü for children according to the basic principles of children's literature. In the research, the document analysis method, which is one of the qualitative research methods, was used. 10 works in the Ökkeş series of Muzaffer İzgü were analyzed with this method. The works were examined according to the titles of design and painting, subject-fiction, theme, language and expression, heroes, environment, message, educational and literary principles, considering the principle of being suitable for the child. In the light of the results obtained by examining Muzaffer İzgü's Ökkeş series, the visuals in the content of the design and picture features of the books are suitable for the level of children. In terms of language and expression features, local dialect is frequently included. There are many typographical errors in the book. Vocabulary in the book is given considering the age level of the reader. When the works are examined from an educational point of view, they are presented to the reader considering the universal human rights and moral norms of the society. As a result of all these findings, it has been concluded that the examined works are in accordance with the basic principles of children's literature and children's literature.