Investigation of the electrical and behavioral effects of chronic high-fat diet on leptin receptor neurons in the tuberomammillary nucleus in transgenic mice
Kronik yüksek yağlı diyetin tuberomamiller çekirdekteki leptin reseptör nöronları üzerine elektriksel ve davranışsal etkilerinin transgenik farelerde araştırılması
  1. Tez No: 813762
  2. Yazar: ZEHRA YAĞMUR EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ, DR. YAVUZ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Nöronal histamin, arka hipotalamus tuberomamilar çekirdekteki (TMN) histaminerjik nöronlar tarafından üretilir, hipotalamik nöronları uyararak uyanıklılığı etkilemektedir. Tam anlaşılamayan bu mekanizma, beslenme ile ilişkili olabilir. Leptinin obeziteyle ilişkili oreksijenik, anoreksijenik yolaklarda önemli rolü vardır. Obez insanlardaki uyku-uyanıklık problemlerinin leptin-histamin mekanizmasıyla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Histaminerjik ve leptin reseptör (LepR) nöronları arasındaki ilişkiyi, ve bu nöronların beslenme üzerine etkisini gösteren bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, yüksek yağlı diyetin LepR-Cre farelerde TMN bölgesindeki LepR nöronları üzerindeki elektrofizyolojik ve davranışsal etkilerinin incelemesi amaçlanmıştır. Çalışmada 48 adet LepR-Cre transgenik fare kullanıldı. Farelerin bir kısmı standart diyetle beslenirken bir kısmı kronik yüksek yağlı diyetle beslendi. Elektrofizyolojik çalışmalar için farelere Cre-bağımlı GFP virüsü TMN bölgesine intrakraniyal olarak enjekte edildi, nöronlardaki elektriksel aktivite değişiklikleri patch-clamp tekniği ile kaydedildi. Davranışsal etkileri açık alan ve artı labirent testleriyle gözlemlendi. Kemogenetik aktivasyon/inhibisyon, intraperitonel olarak N-Oksit Klozapin uygulanarak gerçekleştirildi. İstatistiksel analizler için GraphPad programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Neuronal histamine generated by histaminergic neurons in tuberomammillary nucleus (TMN) in the posterior hypothalamus affects wakefulness by stimulating hypothalamic neurons. Whereas the underlying mechanisms are not yet fully understood, may be related to nutrition. Leptin has an important role in various obesity-related orexigenic and anorexigenic neural pathways. Thought that sleep and wakefulness problems experienced by obese people may be related to the leptin-histamine mechanism. Currently, no study demonstrating the relationship between histaminergic neurons and leptin receptor neurons (LepR) about food intake in TMN. In present study was intended to research the electrophysiological and behavioral effects of high-fat (HF) diet on LepR neurons in TMN region in LepR-Cre mice. Forty-eight LepR-Cre transgenic mice were used, some were fed a standard diet, and others on HF diet. For electrophysiological experiments, Cre-dependent GFP virus was intracranially injected into TMN, and electrical activity was recorded by patch-clamp technique. Behavioral effects were observed by open field and elevated plus maze tests. Chemogenetic activation/inhibition were performed by administration of N-Oxide intraperitoneally. For the statistical analysis, the GraphPad program was used.