İnsansı işbirlikçi robotun analizi
Analysis of the humanious collaborative robot
- Tez No: 813761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnsansı işbirlikçi robotlar, son yıllarda endüstriyel ve hizmet sektörlerinde önemli bir gelişme alanı haline gelmiştir. Bu robotlar, insanlarla etkileşim halinde çalışabilme yetenekleri sayesinde, iş ortamlarında işbirliği ve uyum içinde çalışma potansiyeli sunmaktadır. Bu özellikleriyle insanlarla birlikte çalışabilen, onlara yardımcı olan ve iş süreçlerini optimize eden robotlar, endüstriyel verimlilik, iş güvenliği ve müşteri memnuniyeti gibi birçok alanda avantajlar sunmaktadır. İnsansı işbirlikçi robotların analizinde, bu teknolojiyi kahve makinalarına entegrasyonu ile ortaya çıkan özellikler incelenmektedir. Bu tür robotlar, endüstriyel ve günlük yaşam alanlarında kullanıcı deneyimini geliştirmek, iş verimliliğini artırmak ve insanların yaşamını kolaylaştırmak amacıyla kullanılmaktadır. Bir kahve makinası örneği üzerinden incelendiğinde, insansı işbirlikçi bir robotun birçok özelliği ortaya çıkmaktadır. Öncelikle, bu tür robotlar, kullanıcının tercihlerini anlayabilen ve kişiselleştirilmiş kahve deneyimi sunabilmesi için görüntü işleme özelliği ile birçok ayrıntıyı birbirinden ayırt edebilen robotlardır. Bu sayede, robotlar, kullanıcının kahve türü, kahve bardak boyutu, kahve makinası su seviyesi ve kahve üretimi boyunca oluşabilecek hataları fark ederek kullanıcıyı yönlendirmektedir. Robot öncelikle kullanıcıdan bir kahve türü ve boyutu seçmesini istemektedir. Kullanıcı bu seçimi yaptıktan sonra, robot görüntü işleme özelliğini kullanarak seçilen kahve türünü, yeterli miktarda bardak olduğunu, kahve makinasının su seviyesinin uygun olduğunu ve seçilen kahve türünün stokta bulunduğunu kontrol etmektedir. Ardından, kullanıcının istediği kahveyi hazırlamaya başlar ve kahve hazırlama işlemi tamamlandıktan sonra, robot kahve bardağını kullanıcının önüne yerleştirir, kahvenin düzgün bir şekilde yapıldığını kontrol ettikten sonra kullanıcıya kahveyi sunmaktadır. Sonuç olarak, bu tezde insansı işbirlikçi robotların analizi ve bu robotların özelliklerini gösteren bir kahve makinası tasarlanmış olup endüstriyel ve hizmet sektörlerinde önemli bir potansiyele sahip olan teknolojileri yaygınlaştırılmasını sağlamaktadır. İş ortamlarında insanlarla birlikte çalışarak verimliliği artırabilir, iş güvenliğini iyileştirebilir ve iş süreçlerini optimize edebilirler. Ancak, bu teknolojinin başarıyla benimsenmesi için güvenlik, etik ve ekonomik faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Gelecekte, insansı işbirlikçi robotların daha da geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasıyla, daha verimli iş ortamları oluşturulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Collaborative humanoid robots have become a significant area of development in industrial and service sectors in recent years. These robots have the ability to interact with humans, offering the potential for collaboration and harmonious work environments. With their capabilities to work alongside humans, assist them, and optimize work processes, these robots provide advantages in areas such as industrial productivity, workplace safety, and customer satisfaction. The analysis of collaborative humanoid robots focuses on examining the features that emerge from integrating this technology into coffee machines. Such robots are used in industrial and everyday settings to enhance user experience, improve work efficiency, and facilitate human lives. When examining the example of a coffee machine, several features of a collaborative humanoid robot come to light. Firstly, these robots possess image processing capabilities, enabling them to discern various details and provide personalized coffee experiences. They can understand user preferences regarding coffee types, cup sizes, water levels in the coffee machine, and even detect errors that may occur during the coffee-making process, thus guiding the user accordingly. The robot first asks the user to select a coffee type and size. After the user makes this selection, the robot utilizes its image processing capability to check the chosen coffee type, ensure an adequate number of cups, verify the water level in the coffee machine, and confirm the availability of the selected coffee type in stock. Subsequently, the robot begins preparing the requested coffee. Once the coffee-making process is completed, the robot places the coffee cup in front of the user and, after verifying that the coffee has been made properly, serves it to the user. In conclusion, this thesis provides an analysis of collaborative humanoid robots and presents a coffee machine that demonstrates their features. These technologies have the potential to be widely adopted in industrial and service sectors, enhancing productivity, improving workplace safety, and optimizing work processes. However, successful adoption of this technology requires considerations of security, ethics, and economic factors. With further development and widespread implementation of collaborative humanoid robots in the future, more efficient work environments can be established.