Alfred heilbronn botanik bahçesi seralarındaki ekzotik bitkiler üzerine morfolojik ve palinolojik araştırmalar
Morphological and palynological research on exotic plants in greenhouses of the alfred heilbronn botanical garden
- Tez No: 813767
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Botanik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırmamızda İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi seralarında 41 familyaya ait 84 egzotik bitki taksonun morfolojik ve palinolojik çalışmaları yapılmıştır. Bitkiler açık tohumlular ve kapalı tohumlular olarak iki gruba ayrılmıştır. Çalışmanın morfolojik bölümünde bitkilerin yüksek çözünürlüklü kamera ile fotoğrafları çekilmiş ve incelenen bitkiler hakkında kısa morfolojik bilgiler verilmiştir. Çalışmamızda seralarda bulunan egzotik bitkilerin familyaları ve türleri isimlendirilmiş ve alfabetik olarak düzenlenmiştir. İncelenen bitkilerin doğal yayılışı belirlendi. Tespit edilen ve teşhis edilen bitkilerin farklı çiçeklenme zamanları nedeniyle polen taneleri tohum toplama zarflarına yerleştirildi. Zarfların üzerine isimleri yazılarak çalışmamızda kullanılmak üzere uygun ortamda saklanmıştır. Palinolojik kısmında egzotik bitkilerin çiçeklerinden toplanan polenlerin incelenmesinde Wodehouse'un yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen preparatlar ışık mikroskobunda incelenmiştir. Polen morfolojisine göre polen şekli, tipi ve süslemesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our research, we conducted a morphological and palynological study of a total of 84 species of exotic plants belonging to 41 families in the greenhouses of the Alfred Heilbronn Botanical Garden of Istanbul University. Plants were divided into two groups as gymnosperms and angiosperms. We photographed the plants in the morphology part of the study with a high resolution camera. Since the flowering times of the detected and diagnosed plants were different, the pollen was placed in the seed collection envelopes. Their names were written on the envelopes and they were reserved for use in our study. In our study, we listed the families and species of exotic plants in greenhouses alphabetically. We determined the natural distribution of the plants we examined. In the palynology section, we applied the Wodehouse method to the pollen preparations we collected from the flowers of exotic plants. We then examined the preparations we obtained under the light microscope. Pollen shape, type and ornamentation were determined according to pollen morphology.